Kursus om kampagner og markedsføring | Et af Kforums mange kurser om kommunikation i København

Få succes med nye metoder i kampagner

Kampagner og markedsføring kræver stor kreativitet. For du skal både lave indhold til hjemmesiden, nyhedsbrevet, de sociale medier, kundearrangementet og pressemeddelelsen - og det skal være aktuelt, relevant, informativt, uforudsigeligt og adskille sig fra det de andre gør, og det I selv plejer at gøre. Kom til K-dag og få nye metoder til at kickstarte kampagnearbejdet.

Om K-dagen


NB: Kurset er afholdt. Se kommende kurser her

Integreret ekstern kommunikation er en forudsætning for at lave kampagner, der virker. Men hvad rører sig egentlig på den eksterne kommunikationsscene, og hvordan trænger I igennem til interessenterne på nye og anderledes måder? Hvordan laver I events, kampagner og fængende indhold både online og offline, der styrker jeres overordnede mål? 
 
 
Kom til K-dag og få indblik i og konkrete metoder til, hvordan I bruger de nyeste tendenser inden for markedsføring og kampagner i kommunikationsarbejdet. Fang og engager målgruppen på helt nye måder på tværs af kommunikationsdiscipliner og -kanaler. Få indsigt i guerilla marketing, oplevelseskommunikation, nudging, servicedesign og eventmarketing og mød eksperter og ligesindede, som også arbejder professionelt med kampagner.
 
Tag med til K-dag og:
  • Skab mere effektive kampagner og events ved hjælp af nye, enkle og konkrete metoder
  • Lær at udnytte forskellige mediers fulde potentiale til at få jeres budskaber ud over rampen
  • Bliv opdateret på de nyeste tendenser inden for kampagner og markedsføring
  • Få brugbar viden om, hvordan I forener kommunikationsdiscipliner og -kanaler, så I når jeres målgruppe på nye og anderledes måder
  • Arbejd videre med en af jeres konkrete udfordringer ved hjælp af dagens praktiske værktøjer
  • Få inspiration og sparring fra eksperter og ligesindede
K-dagen er for dig, der arbejder med ekstern kommunikation. Du er højst sandsynligt marketing- eller kommunikationsmedarbejder, projekt- eller kampagneleder eller ansvarlig for din virksomheds events. 

Program

Inspirationstur: Trends i kampagner og ekstern kommunikation
Guerilla marketing, nudging, servicedesign og infografik. En masse nye tendenser har sneget sig ind i kommunikationsarbejdet, men hvordan kan du bruge dem i dine kampagner og markedsføring? Tag med på inspirationstur og få konkrete idéer til, hvordan du tænker i nye og anderledes koncepter og virkemidler. 
Karen Lillelund Knudsen, kursus- og netværksleder, Kforum
 
Vejdirektoratet puffer til bilisterne og får fart på vaneændringerne 
Rikke Liebst giver dig inspiration til, hvordan du kan arbejde med nudging og dataformidling i dine kampagner og forlænge deres levetid. Med kampagnen 'Vores Fart' har Vejdirektoratet taget helt nye metoder i brug for at få bilister til at sænke farten gennem vejarbejder. Du får indblik i kampagnen og dens konkrete tiltag, som bl.a. består i at bruge nudging, så flere sænker farten og benytte målinger, der i realtid indsamler data, så man kan holde øje med, hvor i landet bilisterne er bedst til at overholde fartgrænserne. 
Rikke Liebst, kommunikationskonsulent, Vejdirektoratet
 
Kom videre med jeres integrerede kommunikation - foren online og offline
Mediebilledet har ændret sig markant, og det stiller nye krav til måden, I får jeres budskaber igennem på. Så hvordan tænker I bredt og rammer den ønskede målgruppe med det rette budskab? Hvordan kan I udnytte de nye platforme? Og hvordan sikrer I størst mulig synlighed af jeres eksterne kommunikationsindsatser og synergi mellem presse og marketingaktiviteter? Tine Krag Kirchhoff deler ud af sin mangeårige erfaring med kampagner og ekstern kommunikation. Hun har arbejdet med alt fra store offentlige kampagner over aktivering af sponsorater til PR for virksomheder. Få praktiske tips til, hvordan du kan bruge medierne på en ny og anderledes måde og få indblik i cases, du kan lade dig inspirere af og skræddersy til dit eget behov.
Tine Krag Kirchhoff, chef for integreret markedskommunikation, PrimeTime Kommunikation
 
Giv din modtager oplevelser. Overrask og mød målgruppen på nye måder
Skal du have din målgruppe til at ændre adfærd, holdning eller lære noget helt nyt? Uanset om dit mål er at få mere loyale kunder eller brugere, at øge kendskabet til jeres brand eller få flere deltagere til jeres arrangementer, skal din kommunikation være anderledes end den plejer. Men hvordan indtænker du nye elementer i kommunikationen, uden at gå på kompromis med troværdigheden og den overordnede strategi? Oplevelseskommunikation og eventmarketing har fundet vej ind i kommunikationsafdelingen. Men hvad dækker metoderne over, hvad er faldgruberne og hvordan kan du reelt bruge dem i dit kommunikationsarbejde? Réne Crone giver dig indsigt i og metoder til at forene strategi med mål og praksis, og du får eksempler på, hvordan du kan gribe den eksterne kommunikation an på nye, oplevelsesbaserede måder.
René Crone, stifter og direktør, Crone & Co. René har mere end 25 års erfaring med marketing, oplevelseskommunikation og begivenhedsledelse - bl.a. fra sin tid i Microsoft og PeopleGroup. 
 
Workshop: din udfordring
René giver dig konkrete værktøjer til at nyænke din traditionelle kommunikation og gøre den mere oplevelsesbaseret. Du får lov til at arbejde med dagens værktøjer i praksis og overføre dem på din egen udfordring, som du medbringer på dagen.
René Crone
 

Udbytte

Efter denne K-dag kan du og din organisation: 
  • Effektivisere jeres markedsføringsstrategi, så den spiller endnu bedre sammen med de overordnede forretningsmål
  • Forbedre kendskabet til jeres virksomhed eller brand, skabe mere hensigtsmæssig adfærd, få mere loyale kunder og brugere eller øge jeres salg
  • Udnytte de mange kompetencer og kommunikationsdiscipliner og skabe en rød tråd i arbejdet på tværs af afdelinger

Mød

Rikke Liebst er kommunikationskonsulent i Vejdirektoratet. Rikke har en baggrund indenfor design, kommunikation og formidling. I Vejdirektoratet arbejder hun med adfærdskampagner, udvikling af Vejdirektoratets digitale kommunikation og dataformidling.
 
René Crone er management, marketing og HR konsulent med speciale i at skabe nytænkende løsninger, der styrker relationer, vækst og forandring gennem nærværende, involverende og troværdige oplevelser. Som stifter og direktør i Crone & Co. og tidligere marketing-direktør i Microsoft og PeopleGroup, har René mere end 25 års erfaring med marketing, oplevelseskommunikation og begivenhedsledelse. 
 
Tine Krag Kirchhoff er chef for integreret markedskommunikation hos PrimeTime Kommunikation. Hun har mere end 10 års erfaring fra kommunikationsbranchen med spidskompetencer inden for udarbejdelse og eksekvering af både offentlige og private kampagner. Hos PrimeTime står Tine for koncepter og strategi til kampagner, og hun rådgiver større og mindre virksomheder om integrerede kommunikationsløsninger. Tine beskæftiger sig med strategisk kommunikation, PR, krisehåndtering og gennemførelse af større kampagner og events. 
 
Karen Lillelund Knudsen er kursus- og netværksleder hos Kforum. Udover at være netværksleder i Kforums K-gruppe for eventudviklere, har hun tilrettelagt og afholdt kurser om nudging og servicedesign. Karen har en fortid i IBM, hvor hun har arbejdet med både intern og ekstern kommunikation. 
Tine Krag Kirchhoff
Chef for integreret markedskommunikation
PrimeTime Kommunikation A/S
Rikke Liebst
Kommunikationskonsulent
Vejdirektoratet
René Crone
Direktør og stifter | Crone & Co
Crone & Co

Praktisk

Hvornår?
K-dagen løber af stablen tirsdag den 28. april 2015. Kom fra kl. 8.45 til let morgenmad. Vi begynder kl. 9.15 præcis og slutter kl. 16.00.
 
Hvor?
K-dagen afholdes centralt i København. Nærmere info følger.

Hvordan melder jeg mig til?
Du melder dig til ved at udfylde felterne her. Pladserne på K-dagen udfyldes, efterhånden som tilmeldingerne kommer ind. Så meld dig til hurtigst muligt. Hus eventuelt EAN-nr.

Hvad koster det?
Prisen er kr. 4990 (ekskl. moms).
Når vi har modtaget din tilmelding, sender vi en bekræftelse på, at du er tilmeldt, og en faktura inden for en uge. Tilmeldingen er bindende. Bliver du forhindret i at deltage, er du velkommen til at sende en kollega i dit sted.
 
Hvad skal jeg medbringe?
En kort beskrivelse af en aktuel kampagne, et projekt eller en markedsføringsudfordring, som du kan arbejde med på dagens workshop-del.
 
Har du spørgsmål?
Du er velkommen til at kontakte Karen Lillelund Knudsen på 33 42 21 60. Du kan også skrive til kdag@kforum.dk.
 
Vi glæder os til at se dig!
 
Sådan finder du
Kforum
Gammel Kongevej 3E, 4.,
1610 København V.

FAQ

Andre kursister giver dette kursus
4,0/5
Dato:
Tirsdag 28. april 2015
Tidspunkt:
9.15-16.00
Sted:
Pris pr. deltager:
4990 (ekskl. moms)
 

Kontakt

Mød

Tine Krag Kirchhoff
Chef for integreret markedskommunikation
PrimeTime Kommunikation A/S
Rikke Liebst
Kommunikationskonsulent
Vejdirektoratet
René Crone
Direktør og stifter | Crone & Co
Crone & Co

Få nyhedsbrev

Få nyhedsbrev

Alt hvad du behøver at vide om kommunikation i din indbakke.

Ud over nyhedsbrevet får du max to andre faglige e-mails om ugen.