Introduktion og præsentation af dagen
Henriette Lungholt, senior- og udviklingskonsulent, Kforum
Måling og præsentation af kommunikationseffekter
Hvordan laver du måinger, der giver succes? Hvordan får du rent faktisk målt effekten? Og hvordan kan du arbejde og udføre målinger, der giver værdi i sidste ende? Målstyring, KPI'er og scorecards har i en årrække skyllet ind over virksomheder og den offentlige sektor. Her fungerer de som succeskriterier og nøgletal, der følger op på organisationernes evne til at indfri strategien. Traditionelt har kommunikationsafdelingerne haft svært ved at være med og værdisætte og demonstrere de skabte værdier ved intern og ekstern kommunikation.
Opgaven er dog på ingen måde umulig – og ofte findes mange af de nødvendige data og målinger allerede eller kan relativt enkelt samles ind. Selve processen med at udvælge KPI'er i overensstemmelse med strategien og opgøre de opnåede effekter kan også have stor værdi i kommunikationsafdelingen.
Mikkel Havelund, analysechef i Advice, har udarbejdet scorecards for bl.a. Telia, Coloplast og SparNord.
Han fortæller om, hvordan man kan tydeliggøre resultaterne af kommunikationsarbejdet, så de danner grundlag for prioriteringer mellem forskellige kommunikationsindsatser og kanaler i virksomhedens ledelse. Desuden fortæller Mikkel om, hvordan man har målt effekten af en lang række offentlige kampagner hos Sundhedsstyrelsen, Beskæftigelsesministeriet og Borger.dk.
Mikkel Havelund, analysechef, Advice A/S
Målinger og strategier
Målinger skal bruges både internt og eksternt i virksomheden - og skal kommunikeres til kunder, interessenter og samarbejdspartnere. Jens Juul fortæller om, hvordan Coloplast ikke blot bruger måling til at vise effekten af kommunikationsindsatsen, men bruger den som en integreret del af kommunikationen med ledere og medarbejdere i hele verden, når virksomhedens strategi, retning og prioriteter skal rulles ud. Jens kommer blandt andet ind på udviklingen af Coloplasts interne ”Communication Scorecard”, og om hvordan kommunikationsafdelingen bruger måleresultaterne til flere forskellige formål.
Hør om, hvornår målinger giver mening og værdi - og om, hvornår de ikke gør!
Jens Juul, Head of News & Consultancy, Coloplast
Husk selen og andre målinger
Rådet for Sikker Trafik har en lang tradition for at arbejde med dokumentation, test og evalueringer af kampagner. Projektleder Jon Schwartz fortæller om forløbet bag kampagnen ”Kør bil, når du kører bil”, hvor et nyt tema om uopmærksomhed i trafikken - med fokus på brug af smartphones i bilen - er i fokus.
Jon kommer blandt andet omkring, hvordan ulykkestal, forundersøgelser og prætests har påvirket valg af målgrupper, budskaber, virkemidler og målsætninger. Desuden præsenterer han evalueringen og hvordan evalueringen har påvirket den opfølgende kampagne og den fremtidige indsats om uopmærksomhed i trafikken.
Bliv klogere på, hvordan du kan bruge evalueringerne fremadrettet og ikke bare som dokumentation på en kampagne, der har fundet sted. Hvordan sørger du for, at du ikke laver et målemonster, som kræver flere ressourcer, end det giver resultater.
Workshop
Du kommer til at arbejde med dine egne udfordringer med målinger sammen med de andre deltagere.
Tag dine udfordringer med på dagen - eller mail dem til henriette@kforum.dk senest en uge før.