Morten Østergaard Hansen
Anne Mette Beck
Jesper Krusell
Helene Vadsten
Birgitte Bødker Olesen
Morten Thiessen
Kasper Mazanti Mikkelsen
Søren Lindgreen
Maria Hilden
Alexander Krönlein Dick
Ulrikka Pedersen
Thomas Michelsen
Per Aksel Linnebjerg Würtz
Cathrine Anderberg Leth
Simon Vagn Larsen
Anni Lyngskær
Nanna Mik-Meyer
Carla Christine Bruus Strube
Anna Hognadottir
Anne Høgdal Larsen
Frederik Juul
Marianne Asmussen
Vanessa Graarup
Michael S
Svend Hansen
Gitte Mikkelsen
Tine Schjødt-Pedersen
Tine Schjødt-Pedersen
Cand.Comm
Tlf. 61717536
Karma: 6 (?)

Arbejder med social media på X Factor .

Oprettet på K Forum: fredag 21. januar 2011

 

 

Jeg er 26 år, har en bachelor i Kommunikation og Performance-design, og skriver speciale i Kommunikation i foråret 2012.

Jeg blogger, tweeter, laver audiowalks, og så kan jeg spille Blackbird påguitar.

 

Erfaring

2011 - 2011, Praktikant

DR
Fra 4. januar 2011 har jeg været i praktik hos Lars Silberbauer (http://www.kommunikationsforum.dk/Lars-Silberbauer) og Susanna Rankenberg. Her har jeg arbejdet med sociale medier på bl.a. X Factor, Melodi Grandprix og DR Partisan. Af abejdsopgaver kan nævnes: ansvar for X Factor’s twitterprofil: http://twitter.com/XFactorDR, oprettelse og ansvar for X Factor-livedeltagernes officielle fansider på facebook, rådgivning i brug af fansider på facebook (X Factor og Melodi Grandprix), konceptudvikling på brugerbaseret nyhedssite for unge og udvikling samt afvikling af events for DR Partisan.

2011 - 2011, Deltagerhåndtering

2011 - 2012, Studentermedhjælp

Jeg arbejder med social media på X Factor. Jeg har bl.a. asvaret for twitterprofilen, og fredagenes heftige livetweets.

2008 - 2010, Medredigerende

Kristeligt Dagblad
• Studentermedhjælp som medredigerende på Radio- og TV-tillæg samt ugentligt kulturtillæg, Kirku, på Kristeligt Dagblad. På de to tillæg havde jeg ansvaret for at producere tekst og korrekturlæse indholdet så det var klar til trykken. Jeg arbejdede primært på egen hånd og jobbet krævede selvstændighed og ansvarsfølelse. Udover teksten til avisen skulle jeg også vælge billeder og redigere disse. Jobbet har givet mig erfaring med både InDesign og Photoshop.

2007 - 2009, Frivillig

Ungdommens Røde Kors
• Frivilligt arbejde i Zusammen Non-profit Café, Ungdommens Rødekors som dels formand for Eventudvalget, dels planlægger og afvikler af månedligt stand-up arrangement. (http://www.cafezusammen.dk/) Jeg var med til at opstarte caféen, hvilket har givet mig erfaring med at definere målgrupper, visioner og værdier for en café. Som medlem af eventudvalget og ansvarlig for stand-up arrangementerne havde jeg både ansvar for den praktiske afvikling af arrangementerne og for at skabe opmærksomhed omkring caféen ved blandt andet at benytte sociale medier.

2007 - 2007, Skribent

DOWNTOWN
Skribent for musiksektionen i månedsmagasinet Downtown. Jeg skrev både anmeldelser af musikudgivelser og anbefalinger om kommende koncerter. Det var meget lærerigt at skrive til et vibrerende kulturmagasin, hvor målgruppen var unge musikelskere.
Uddannelse
Roskilde Universitet
Gæstebog (0)
Du skal være logget ind for at kunne skrive i gæstebogen.
Jonas Juhler Hansen
Mia Krog Pedersen
Lars Silberbauer
Martin Ibsen
Astrid Maria Bigoni
Hilde Schroll Jespersen
Anette Damgaard Nielsen
Mark Jensen
Tines envejslinks ud (4)
Susanna Rankenberg
Carsten Lakner
Lykke Vils Axelsen
Christian Rask
envejslinks til Tine (0)
Tines proust citater
Hvad hader Tine Schjødt-Pedersen allermest?
Tine Schjødt-Pedersen
Folk der ikke siger deres mening