Annette Wognsen Frederiksen
Jeanette Larsen
Maiken Buchwald Christensen
Line Thaarup
Søren Hansen
Jutta Paulsen
Kirsten Maria Magelund
Ulrika Bjerregaard
Henrik Constantin OBEL
Claus Verner Nielsen
H. Nasim
Susanne Sayers
Zahid Rosendahl
Kristin Staveli Pettersen
Kasper Kjems
Margrethe Tjell
Thomas Davidsen
Andreas Riis
Kasper Schlundt
Morten Emil Hansen
Lars Lindskov
Mette Gehrke
H Laursen
Michael Levisen Nielsen
Lene Bech Frandsen
Sille Jensen Elslo
Thomas Ladegaard
Thomas Ladegaard
Partner
Cand. comm.
Tlf. + 45 35 38 01 01 / +45 26 81 65 66
Karma: 171 (?)

Efter ti år med ”normalisering”, pointsystemer og ”noget for noget”, Claus Hjort, flexlån og friværdi, ældrech… (cont) http://deck.ly/~VHGdc

Oprettet på K Forum: mandag 19. februar 2007
tirsdag d. 9. februar 2010
283
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Med Ole Jastrau på Sønder Boulevard – Thåström torsdag aften på Vega

Thåström

Torsdag aften vender Joakim Thåström tilbage til det Vesterbro, han som ingen anden har besunget på sangen “Sønder Boulevard”:

När jag kom till Västerbro / gick jag ner på Sönder Boulevard / När jag kom till Vesterbro / var det som att komma hem

På den anden side af sundet er Thåström med rette en legendarisk skikkelse for en hel generation. Han har taget en bemærkelsesværdig tur fra tidlig svensk punk i Ebba Grön, over stor popularitet i Imperiet og via industrialpunk i Peace, Love and Pitbulls til den afdæmpede skeletrock på mesterværket “Skebokvarnsv. 209″.

Han er produktiv som få og har formået at holde et skarpt fokus på sangskrivningen i en karriere, der har budt på alt fra Bellmann til industrial.

Relaterede poster:

  1. Mirakuløs – Joakim Thåströms Skebokvarnsv. 209
  2. Ballerup Boulevard: Stine Bierlich in memoriam
  3. Hils på Geraldine i foyeren på Vega

Originalt indlæg:

http://www.thomasladegaard.dk/2010/02/09/med-ole-jastrau-paa-soender-boulevard-thastrom-torsdag-aften-paa-vega/

Folk, der anbefaler 'Med Ole Jastrau på Sønder Boulevard – Thåström torsdag aften på Vega'

Der er ingen, der har anbefalet 'Med Ole Jastrau på Sønder Boulevard – Thåström torsdag aften på Vega' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (0)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.