Lone Wegener
Christiane Meisling
Niels Ingemann
Maidens Blush
Martin Byskov
cheerfullove Anita
Julie Berggreen Jensen
Malene Radmer Johannisson
Jonathan Szpirt
Chris Hvidberg
Tune Nyborg
Sanne Degn Lund
Rogert Münzberg
Mette Honoré
Kenneth Hansen
Charlotte Hauerslev
Michael Pedersen
Nanna Berglund
Jes Gjedsted
Mikael Lemberg
Arne Haugaard Kühne
Mai-Britt Amsler
Nina Flindt Temte
Flora Skouboe Eriksen
Gitte Lundgaard
Nis Peter Nissen
Nis Peter Nissen
Direktør
Cand. Phil., MPA, MCC
Tlf. 2120 1224
Karma: 148 (?)
Oprettet på K Forum: mandag 19. februar 2007
søndag d. 8. februar 2009
1 1 536
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (1)

Isabella Balkert

Finanskrise - nu også med hovedløs medløberjournalistik

Finanskrisen er over os og får skylden for mangt og meget. Men man kan ikke beskylde den for at højne kvaliteten af den kritiske journalistik. I den forgangne uge har der været i hvert fald to eksempler på hovedløs dårlig journalistik.

Politiken gjorde sig fx klog på hvordan man som privatperson bedst kommer igennem krisen – sådan økonomisk set. Fem fuldstændigt tilfældige og helt malplacerede råd var hvad den levende kunne komme op med – deriblandt det knivskarpe råd om at sælge hus og hjem for ikke at risikerer at priserne falder yderligere. Godt set Politiken!

Af andre gode råd var kun at købe ny bil hvis man er helt sikker på at man har brug for den og i øvrigt har råd – den lader vi lige stå et øjeblik - og så i øvrigt nægte børn det dyre mærkevaretøj og ditto dimser. Om det er for selv at få råd til mærkevarerne eller fordi børn-nu-en-gang-har-godt-af-at-lære-at-sætte-tæring-efter-næring, er ikke godt at vide.

Prisen for medløber-journalistik tog Politiken også da man på forsiden forleden kunne læse om de røde tal i Danske Banks regnskab. De røde tal, der henvises til, var et overskud før skat på to milliarder kroner – unægtelig imponerende taget finanskrisen i betragtning og meget langt fra hvad vi normalt kalder røde tal. Der hvor jeg er vokset op betyder røde tal normalt noget med minus-og-sådan.

Men indrømmet – set fra Danske Banks spinarena er det jo heller ikke en særlig god historie, at mens alle andre banker og kreditinstitutioner fremlægger rimeligt dårlige regnskaber med ægte røde tal, må Danske Bank skyldbetynget erkende at det sådan set blev til et helt pænt regnskab med et smukt og sundt overskud – selv efter ekstraordinært store afskrivninger på 12 milliarder kroner. Ikke just den bedste sag når ”Gribben” har sat næbet op efter sin andel af bankpakkens mange milliarder.

Måske de virkelig spændende historier ligger gemt et eller andet sted blandt de 12 milliarder store afskrivninger.

Folk, der anbefaler 'Finanskrise - nu også med hovedløs medløberjournalistik'

Isabella Balkert
Isabella Balkert - En væsentlig kommentar til avis og finanskrisen.
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (1)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Isabella Balkert

Af: Isabella Balkert / søndag 8. februar 2009

Jeg må give dig fuldkommen ret Nis Peter Nissen. Aviserne åbenbarer med fyndighed at de ikke længere har journalister der kan skrive med et engagement, eller bore ned under de overfladiske betragtninger og det virker som om at man ikke har fundet ud af, endnu, at aviskrisen også er en konsekvens af en nedladende opfattelse af hvad avislæserne gider at sætte sig ind i.

De fleste journalister skriver idag ud fra et forlæg, med meget sparsomme oplysninger, og enten har de ikke spalteplads til at skrive en gennemarbejdet, hvor de har haft gang i spaden og fundet flere oplysninger, eller også gider de bare ikke at gå i dybden.

Således får vi en sludder for en sladder om ATP og igen oplysninger om hvad ATP reelt har investeret i.

Skaarup får en hel side at undskylde sig på i Politiken mens ingen interesserer sig for hvorfor der er banker og bankdirektører der har været i stand til at styre helt uden om bankkrisen.

Det må være en svær tid for de journalister der ikke må skrive deres ærlige mening om skattekommissionens helt forældede forestillinger om hvad der er brug for i samfundet netop nu. Hvis man er bundet af partipolitiske hensyn, må man således ikke kritisere det partis holdninger til skattereformen, som bladet støtter. Og det betyder således at f.eks. Politiken, ikke går ud og ser kritisk på Vestagers Smiley til skattekommissionen, at Berlingske Tidende ikke fokuserer på den asociale profil i skattekommissionens udspil og at Ralf Pittelkow næppe kritiserer Karen Jespersens ministerium, lige som sociologen der er gift med Socialdemokratiet også er blevet fuldkommen tavs i forhold til sit reelle virke.

I en tid hvor fyringsrunderne er begyndt i alle fag og inden for alle brancher - Forventer Koch at man skal genkende hans tankebæ som genial, når han opfordrer dem der har arbejde - til at glemme alt om børn og afstressende fritid, og arbejde dobbelt så meget, for en gevinst der må være en torn i øjet på alle dem der tvinges ud af arbejdet mod deres vilje.

De fyrede bankfolk må kunne bruges i Socialforvaltningen hvor det længe har været kendt at socialrådgiverne ikke kan regne, og der kunne de så rydde op i det forbandede system der har medført at klagenævnene drukner i den arbejdsbyrde der er konskvensen af de mange klager fra dem der er nødsaget til at søge hjælp i systemet.

At en forringelse af rentefradraget, vil ramme de fyrede i eget hus endnu hårdede end den fastansatte det burde være logik for burhøns, og at rentefradraget også, igen, igen vil ramme de unge familier på små lønninger der har været nødsaget til at købe sig en bolig fordi køen til lejeboliger har været uden ende i mere end 50 år. Det gør at nedsættelsen af rentefradraget er en hån mod både de unge familier, som man så gerne ville hjælpe. Den studerende der var nødsaget til at købe en etværelses og de mange man har fyret på grund af finanskrisen.

I Berlinske Tidende giver man idag - ALLE - folk lejlighed til at gå ind og udregne deres skat før og efter skattekommissionens forslag - Der er blot den lille besynderlighed i tilbuddet til ALLE - At pensionisterne ikke kan udregne deres skat overhovedet, fordi muligheden ikke foreligger.

En sådan tanketorsk fra Berlinske Tidende er utilgivelig når man netop har peget på at skattereformen har en social slagside.

Det har åbenbart ikke gavnet skattekommissionens udspil, at Carsten Koch har siddet for bordenden af et elitært team der helt givet overhovedet ikke har den fjerneste indsigt i hvad udspillet vil betyde for almindelige mennesker og især for alle dem der må anses for at være samfundets øjeblikkelige tabere i Finanskrisen.

At stå på ryggen af den studerende og forvente at man kan få klapsalver for at berige de rige med endnu flere penge - Det er ikke alene dumt - DET er TÅBELIGT! Og det er det især fordi alle dem der har siddet rundt om bordet i skattekommissionen - Alle har haft glæden af SU og et SU der ikke siden er blevet fuldkommen udhulet af de manglende dyrtidsportioner, som SR regeringen gennemførte til bagdel for de pensionister og studerende der altså skal stå model til forringelser igen, igen.
Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.