Lotte Kold
peter niegel
Birgitte Haahr Lund
Vibe Lindgård Bach
Jonas Rasmussen
Sandra Moe Nissen
Sally J. Ingvorsen
Susanne Rud
Dorte Kuula
Martin Svane Kjær
Thomas Hertz
Jung Heidi Moeslund
Rie Dalsgaard
Jacob Hvam
Sofie Flagstad Hansen
Kim Hansen
Johanne Skov Hansen
Klaus Frovin Jørgensen
Linda Mylius Nielsen
Michel Sebastian Christensen
Torben Slot Petersen
Marie Visted Jakobsen
Peter Einarsson
Casper Overgaard
Susanne Dahl
Michael Larsen
Lisbeth Knudsen
Lisbeth Knudsen
Koncernchef og ansv.chefredaktør
Journalist
Tlf. 004539683440 / 004521410000
Karma: 81 (?)
Oprettet på K Forum: lørdag 27. januar 2007
lørdag d. 11. februar 2012
38
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Snapshot af virkeligheden

Berlingskes pressefotografer hører til de mest prisbelønnede i Danmark og er i den internationale elite. I dag fejrer vi i vores Magasin-sektion pressefotografiets 100 år i Danmark. Trods de levende billeders fascinationskraft, så kan pressefotografiet stadig noget helt særligt. Som i den skrevne journalistik er de etiske problemstillinger knyttet til pressefotografiet ikke blevet mindre i dag, hvor vi næsten alle via mobiltelefonen er udstyret med et habilt kamera lige ved hånden og en trådløs, omgående publiceringsmulighed på Internettet.

På en måde kan vi alle bliver historiens vidner som oprørerne i Libyen, der fandt Gadaffi i et tunnelrør, vidnerne til torturen i Abu Ghraib fængslet i Irak, til jordskælvet i Japan eller til oprøret i Syrien. Vi kan også alle blive paparazzier og billedfuskere ved brug af tilpas frækhed eller helt simple billedbehandlingsprogrammer til computeren.
Pressefotografiet er et snapshot af virkeligheden. Et udsnit af det, som den professionelle fotograf vælger at vise med samme krav til autenticitet, fairness, balance og helhed som det skrevne ord er underlagt i den professionelle nyhedsjournalistiks kvalitetsnormer. Men til tider også med kommentarens og nærbilledets snæversyn, drama og subjektivitet.

Ind i mellem bliver billeder så uudholdelige, at vi ikke viser dem i al deres gru. Hvis det krænker privatlivet eller intimiteten omkring et menneske i en særlig følsom situation. Jo tættere på os, jo mere tæller den dimension. Andre gange vælger vi at vise hele billedet af hensyn til beviset og historieskrivningen. Det er en del af den vanskelige redigeringsopgave på et nyhedsmedie, som ikke er blevet nemmere af, at vi nu udkommer hvert sekund, og at nettet svømmer over med billeder, som ikke har nogen klar identifikation og ægtheds-kontrol. Teknologien tillader i dag en grad af manipulation og billedforvandskning, som stiller helt nye krav til medierne. De billedetiske beslutninger skal i dag tages lynhurtigt, og rummer store udfordringer.

Resultatet af den årlige World Press Photo konkurrence er netop blevet offentliggjort i denne uge. En svensk fotograf, Niclas Hammarström, vandt andenprisen for en billedserie, der går meget tæt på ofrene for massakren på de unge socialdemokrater på øen Utøya den 22. juli sidste år. I fotokonkurrencen er de unges dræbte kroppe i vandkanten ikke tilsløret, for her er manipulationer med virkeligheden ikke tilladt, selv om den er rædselsfuld, Men det var de, da billederne blev bragt i det svenske Aftonbladet, og det ville de have været i Berlingske. Det var for tæt på.
Men hvorfor kan vi så godt vise en dræbt ung pige i Libyen eller Haiti? Og hvor er begrænsningerne på nettet, hvor til vi alle er blevet leverandører af både nuets glade eller sindsoprivende billedoplevelser?

Hvornår bærer vi vigtigt vidnesbyrd til historieskrivningen ved at vise grænseoverskridende billeder, og hvornår bruger vi voyeurens eller belurerens simple nysgerrighed til at kigge ind bag gardinet til en verden, vi måske helst vil være foruden, men på den anden side ikke kan lade ligge, hvis vi skal løfte enten vores kritiske samfundsrolle eller tilfredsstille læsernes forventninger om dokumentation?

Pressebilleder som dokumentation kan forandre verden. Stadigvæk efter 100 år.

Originalt indlæg:

http://lisbethknudsen.blogs.berlingske.dk/2012/02/11/snapshot-af-virkeligheden/

Folk, der anbefaler 'Snapshot af virkeligheden'

Der er ingen, der har anbefalet 'Snapshot af virkeligheden' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (0)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.
Login med facebook