Velkommen
Jacob Gowland Jørgensen, chefkonsulent, Kforum. Jacob har tidligere bl.a. været kommunikationsansvarlig for en division i Novo Nordisk og i en nu hedengangen kommune samt været ansvarlig for kommunikationsrådgivning i Rambøll Management
Sådan ændrer du faste vaner i organisationen
Det klassiske dilemma i intern kommunikation er, hvordan vi balancerer mellem ønsket om at bruge engagerende involvering og ønsket om samtidig at lave styret kommunikation, der skaber specifikke adfærdsændringer. For tør vi involvere medarbejderne, hvis de nu fx ikke mener det samme som ledelsen? Og på den anden side: kan vi overhovedet få medarbejderne til flytte sig hurtigt i en bestemt retning med intern kommunikation? Skal vi bruge mest gulerod eller pisk? Er det hjælp eller tvang, der får budskabet i mål?
Line Groes sætter dig ind i, hvordan du konkret engagerer medarbejderne ud fra en ny og anerkendt metode, der fx formår at ændre gamle vaner i organisationen. Eller fx formår at sætte helt nye initiativer på lystavlen på en konstruktiv, effektiv måde. En af måderne er, at kommunikere målrettet til menneskets flok-mentalitet og legelyst som drivkræfter for at skabe hurtig forandring og fælles fodslag. En metode, der har givet de sociale medier deres gennembrud, og en metode der kan gøre en stor forskel i den interne kommunikation. Hvis den bliver brugt rigtigt. Uanset om det drejer sig om at få medarbejderne til at forstå strategien, løbe hurtigere eller nå målet om at blive en sund arbejdsplads. Det hedder nudging, og det er en yderst konkret måde at ændre sin kommunikation på.
Line Groes, rådgiver, Is it a Bird. Line arbejder med at skabe forandringer i organisationer med bl.a. nye kommunikationsinitiativer, og har tidligere arbejdet hos MindLab, der er et offentligt innovationscenter.
Frokost
Din kommunikationsudfordring
Du får sparring fra Line Groes og de andre oplægsholdere og deltagere ifht. hvordan du kan bruge de nye værktøjer, du har fået i løbet af formiddagen, til at løse en af dine største, interne kommunikationsudfordringer.
Line Groes, rådgiver, Is it a Bird
Højt engagement på Danmarks kendeste arbejdsplads
I Danmarks største medievirksomhed er intern kommunikation for alvor kommet på dagsordenen. Få et unikt indblik i, hvordan DR konkret arbejder med at skabe engagement - både til hverdag og ved særlige lejligheder.
Pia Hauge Bentsen, rådgiver, DR. Pia Hauge Bentsen arbejder med intern kommunikation i DR og som ekstern lektor i kommunikation på Københavns Universitet. Pia har desuden arbejdet som kommunikationsrådgiver i Advice A/S.
Engagerende metoder: Sådan gør du
I denne workshop lærer du at bruge en række konkrete involveringsværktøjer, som kan bruges til at skabe engagement på personalemøder, i projektworkshops og i andre sammenhænge, hvor du har brug for at kommunikere internt om væsentlige emner eller store forandringer.
Pia Hauge Bentsen, rådgiver, DR og Jacob Gowland Jørgensen, chefkonsulent, Kforum.
Tak for i dag
Jacob Gowland Jørgensen