Martin Krøger
Emil Bjerg Jensen
Josefine Carstad
Annette Schwarz
Knud W. Skov
Jesper Berthlensen
Stine Skelbo
Valinka Suenson
Tine Imsgard
Else-Marie Højen
Sofie Nielsen
Niels Jarler
Christina W. Bojlén
Aske Erbs
Thomas Ørgaard Bredgaard
Lars Schnipper
Stanislaw Winiaszewski
Kristian Rasmussen
Frida Astrid Ulrik-Petersen
Kenneth Pøhler
John Jensen
Ditte Dræby
Dorrit Vogn Olesen
Mads Akselbo Holm
Emanuel Alexander Schwartz
Trine Marie Vesterlund
Joachim Sperling
Joachim Sperling
Kommunikationsrådgiver
cand.polit
Karma: 1051 (?)
Oprettet på K Forum: tirsdag 7. november 2006
onsdag d. 27. januar 2010
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Vil Apples nye iPad slå an?

Så kom den omsider – Apples nye vidunder; iPad. Eller gjorde den? Vi skal nemlig vente 90 dage før den lander på det amerikanske marked, så hvem ved hvor lang tid der går før vi har den her på kontinentet?

Ved præsentationen nedgjorde Steve Jobs den såkaldte netbook, som han kaldte sløv og nærmest ubrugelig. iPad er ikke nogen netbook, for den har ikke noget tastatur, men betjenes ved at berøre skærmen – det såkaldte multitouch. Onde tunger kalder den en forvokset iPhone – hvad den også er, for det er iPhonens styresystem, og ikke OS X, der styrer løjerne.

Men hvad kan man så bruge maskinen til? Jeg ser to afgørende formål.

For det første er iPad den bedste e-bogslæser markedet endnu har set. Apple har udviklet en applikation – Ebooks, som er en elektronisk boghandel, der svarer til iTunes. iPad’en vil med sin fantastiske skærm være en skræmmende konkurrent til Kindle, der jo har en kedelig sort-hvid skærm, som ganske vist er rar at læse på, men som ellers ikke er noget særligt interessant bekendtskab. Apple har lavet aftaler med en lang række af de store forlag som Penguin, Macmillion, Simon & Shuster, og det forlyder, at forlagene selv kan sætte prisen på deres bøger, men at Apple skal have en andel – modsat Amazon, der gerne selv vil diktere prisen. Lige nu sidder Kindle på 70 pct. af markedet, men det vil iPad’en nok ændre på.

Amazon, der jo producerer Kindle har allerede et interessant svar på udfordringen. De vil tilbyde forfatterne at publicere direkte hos dem uden om forlagene. Alt hvad man behøver er et publiceringssystem, som Amazon også vil tilbyde forfatterne. Det er en model, der vil gøre det lukrativt at være forfatter, og som potentielt kan ødelægge forlagene – hvis ellers forfatterne tør tage springet.

Lidt i samme boldgade har Apple lavet en aftale med New York Times, så man vil kunne læse avisen direkte på skærmen. Det kan man allerede i dag på en almindelig computer, men ved hjælp af multitouch-systemet går det langt hurtigere. Og fordi tabletten kun vejer 700 gram vil det føles lidt som at sidde med en vanlig avis – man skal simpelthen forestille sig, at iPad på sigt vil afløse den trykte bog og avis. For nu kan man få lyd og levende billeder ud af sine medier i stedet for tryksværte. Overført trådløst naturligvis, for iPad kommer nemlig både med WiFi og 3G – fuldstændig som Kindle.

Men iPad’en er også en fantastisk spilkonsol. Til præsentationen kunne Apple fremvise en ny alliance med spilproducenten Electronic Arts. O man så hvordan det populære spil ”The Need for Speed” kørte på iPad’en. Det så imponerende ud, for skærmen er intet mindre end fantastisk. Ind til nu har Apple nærmest ignoreret spilmarkedet, men nu vil iPad tage kampen op navnlig mod PSP’en. Med sin store 10 tommer skærm håber Apple på, at udviklerne vil kaste sig over iPad’en, og udvikle spil i massevis. For det har nemlig vist sig, at Apples App-store er den mest effektive måde at distribuere spil på overhovedet. Og med en spilkonsol i topklasse er Apple nu klar til at tage kampen op mod Nintendo og Sony.

Så er der en masse andet iPad’en også kan. Man kan se film, sende mails, se billeder, gå på YouTube og meget andet. Man kan også købe en docking station, så iPad kan stå op og få et tastatur tilsluttet via bluetooth. For så kan man i princippet droppe den bærbare. Vil man det? Jeg kommer ikke til det – for det ser ikke ud til at Officepakken kommer til OS 3.2.

Konklusion?

Jeg må indrømme at jeg ikke rigtig har nogen. Jo – jeg kommer til at købe en, men vil den blive en storsællert som iPhonen? Jeg tror det ikke. Jeg synes Steve Jobs forsøger at oversælge den lidt ved at kalde den Apples vigtigste produktlancering nogensinde, og den mest krævende teknisk set. Den ære mener jeg fortsat tilhører iPhonen.

For mig at se er den en kloning mellem en iPhone og en bærbar computer, og det vil mange nok overveje om de egentlig har brug for. Det vil helt afhænge af, hvilke applikationer, der nu bliver udviklet, for hvis de bliver sexede nok, ja så kan iPad blive et must have. Jeg tror under alle omstændigheder, at der kommer til at gå noget tid før den for alvor slår igennem.

Originalt indlæg:

http://sperlingske.blogs.business.dk/2010/01/27/vil-apples-nye-ipad-sla-an/

Folk, der anbefaler 'Vil Apples nye iPad slå an?'

Der er ingen, der har anbefalet 'Vil Apples nye iPad slå an?' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (16)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Joachim Sperling

Af: Joachim Sperling / torsdag 28. januar 2010

Hej Jonas

Det har kun ganske få uden for Apple - f.eks Josh Topolsky fra Engadget. Det skete ved pressevisningen i går i San Francisco. Den ligger i øvrigt på nettet (http://events.apple.com.edgesuite.net/1001q3f8hhr/event/index.html). Men hvis man både har en iPhone og Macbook er det ikke svært at forestille sig hvordan dyret vil tage sig ud IRL.
Tom Vilhelm Jensen

Af: Tom Vilhelm Jensen / torsdag 28. januar 2010

Hej Joachim,

SPØRGSMÅLET
Jeg har intet problem med at du reklamer for Ipad´en, men der gemmer sig langt mere interessante og komplekse problemstillinger bag Apple´s nye teknologi-påfund end det du nævner.

Ipad
Bare for at få dit spørgsmål ud af verden, så er svaret et rungede J A ! ! !

Ipad´en vil ganske simpelt revolutionere vores daglige omgang med teknologi på linje med da den bærebare pc blev introduceret.

Min søster, forsker Majken Karoline Jensen, fra Harvard University havde for et par måneder tilbage adgang til en Ipad, som jeg fik lov at se på en tur til Boston. Og alt det der med hvordan den ser ud, føles og bla. bla. synes jeg personligt er helt vildt uinteressant. Ipad er som en lille ultratynd bærebar og at Apple ikke har lavet et ordenlig touchscreen-tastatur er en skandale, som er fuldstændig tilsigtet. På den måde kan firmaet sende en opdateret udgave af Ipad på markedet om 1 år eller 2, som folk i hobetal så igen vil købe fordi de er trætte af at de ikke kan skrive særlig hurtigt på deres gamle Ipad.

KONSEKVENSER
Et langt mere interessant spørgsmål er: hvilke E N O R M E konsekvenser Ipad får for bl.a. bog markedet. Ipad kommer med 100% garanti til at gøre for bøger hvad Ipod gjorde for musik - altså gør det ønskede tilgengængeligt hurtigere, nemmere og bedre end tidligere.

Med en pris under $1000 vil Ipad være en uomtvistelig succes, som sandsynligvis vil lægge de fleste bøger (i fysisk form) i graven, men tilgengæld vil få flere (særligt unge) til at læse bøger (i ikke-fysisk form) end nogensinde. Mor og far opretter bog-konto til tween-ungerne, som så kan hente læsestof med et par tryk på skærmen.

Om udviklingen bliver god for forfatterne, må tiden vise. Det er her Ipad´ens intro for alvor bliver interessant for os kommunikatører.

PRISFALD
Det hele handler om PRISSÆTNING. Og jungletrommerne løber som steppeild igennem de internationale medier, og har på forunderligvis forbigået Kforum (ja, undskyld mig, men vi er ikke ligefrem kendt for at være first-movers her i andedammen), og rygtet lyder at priser på bøger vil blive presset ned i $5. Jeg venter i spænding på en reaktion fra Dansk Forfatterforening og forlagene.

HVIS DU VIL VIDE MERE
Læs mere på nedenstående site, som sender dig videre til GLOBAL CIO (CIO er en forkortelse for Chief Information Officer og er den engelske betegnelse for den øverste it-ansvarlige i en organisation). Det er med andre ord på dette site, tingene sker, og ikke på Apple´s, som kun er reklame og naturligvis er renset for kritiske røster - for hvem saver dog den gren over de selv sidder på?

GLOBAL CIO:

http://www.informationweek.com/news/global-cio/interviews/showArticle.jhtml?articleID=222600158


Tom Vilhelm Jensen
media entrepreneur
Gunnar Langemark

Af: Gunnar Langemark / torsdag 28. januar 2010

Prissætningen er interessant.
Men jeg tror snarere at iPad vil fremprovokere en hektisk konkurrence på det område. iPad har præcis så mange nyheder at gadget-drengene vil have den. Og den har præcis så få features, at der kommer en ny allerede til jul.
Formatet er som skabt til at videreudvikle og gro sammen med andre dimser.
Joachim Sperling

Af: Joachim Sperling / torsdag 28. januar 2010

@Tom: Jeg synes egentlig jeg har forsøgt at beskrive hvad situationen er på bogmarkedet - inklusiv Apples model for prissætning af bøger ctr Amazons. Og her er noget mere om det emne: http://sperlingske.blogs.business.dk/2010/01/11/hvordan-vil-e-bø;ger-pavirke-forfatternes-økonomi/

@Gunnar: Prissætningen er interessant, selvom jeg vil mene, at den reelle pris er 829$. En iPad uden 3G og med kun 16 GB harddisk tror jeg hurtig man bliver træt af.

I øvrigt er det interessant, at Apple åbenbart kan tillade sig at tage en betydelig merpris ift konkurrenterne.
Tom Vilhelm Jensen

Af: Tom Vilhelm Jensen / torsdag 28. januar 2010

@Joachim: Alle tiders. Den artikel er fed, men er det så ikke den, som skal på Kforum istedet for "Vil Apple´s nye iPad slå igennem?". Vi to kender jo begge svaret på spørgsmålet og altså også konsekvenserne. Det er da langt mere spændende.

@Gunnar: Få features...Ipad kan updates præcis som en Iphone, så FÅ features, er vist et definitions spørgsmål, men ja, formatet er skabt for at gro.
Jeg vil gerne vædde en øl med dig til Kbar om at der ikke kommer en ny Ipad til jul. Bare for sjov. Nu har du det på skrift.

Af: Kasper Moll / torsdag 28. januar 2010

For mig at se er det en seriøs mangel at der hverken er:

Kamera - farvel iChat, skype osv.

Flash understøttelse - farvel smarte hjemmesider.

Multitasking - jeg må altså ikke browse mens jeg er på AIM, skype eller MSN? - Jeg kan ikke modtage en mail med et link i, og læse videre mens siden åbner/videoklippet afspilles i min browser eller min videoafspiller?

Erfonomien er af pommern til.. Det er enten enhånds-manøvrering eller ondt i nakken.

Ingen tilslutningsmuligheder - Der er hverken HDMI udgang, USB eller det der ligner.. Du skal altså have en pokkers masse adaptere hvis du liiige vil overføre billederne fra dit kamera, tilslutte en printer eller lign.

Formatet er ikke i widescreen - Vil du se en film er du altså tvungen til de sorte bjælker i top og bund.. Jeg troede vi var kommet videre siden 4:3 formatet?

.... Og der er mere hvor det kommer fra.. Men, vi er vidst ude i det samme som vi oplevede mig iPhonen.. V.1.0 er mildest talt mangelfuld.. - Jeg kunne sagtens se mig selv købe en iPad en dag, men det bliver ikke de første 2 versioner..
Joachim Sperling

Af: Joachim Sperling / torsdag 28. januar 2010

@Kasper Moll: Du skal se på hvad iPad'en skal bruges til. Den skal ikke erstatte din computer eller din iPhone. Den er primært en e-bogslæser og en spilkonsol, der så også kan bruges til mail, browsing, facebook osv. Den billigste koster 499$, så det er klart at Apple ikke vil udstyre den alverdens krims krams, så den pludselig begynder at konkurrere med macbook'en.

Og hvis den skulle have 16:9 format, så ville du ikke kunne bruge den som e-bogslæser.

Angående tilslutningsmuligheder: Hvad skal du med det? HDMI? Tænk på hvad det fylder, og hvad vil du bruge det til? Du kommer til at overføre ting fra nettet.
Gunnar Langemark

Af: Gunnar Langemark / torsdag 28. januar 2010

Joachim. Jeg har ikke plads til endnu en dims i den størrelse, hvis den ikke afløser MINDST én af mine gadgets. Den skal faktisk afløse min netbook og eller min telefon.
Hvis præmissen er at vi nu skal til at rende rundt med mindst 3 dimser, så bliver det uden mig.
Joachim Sperling

Af: Joachim Sperling / torsdag 28. januar 2010

Gunnar - hvis du har en netbook, så smid den ud. Det er noget skrammel.
Gunnar Langemark

Af: Gunnar Langemark / torsdag 28. januar 2010

Jeg har kigget på en netbook der skal afløse min Thinkpad x60, der er min rejsemaskine, men har ikke fundet noget der duer. Jeg er nemlig hård ved mine computere. Især på farten. Jeg har godt 5 arbejdstimer i 1600 gram. Vil gerne have mere.
Er der nogen gode forslag? Specs er stort set lige meget - undtagen RAM, vægt og batteritid. Og så selvf. "ruggedness".

Af: niels / fredag 29. januar 2010

Joachim: Jeg tror, du overvurderer hardwaren betydeligt, især i forhold til spil: Skærmen er jo IKKE fantastisk, den er ok. Og grafikkortet? Tjah, bum bum. Så det kan godt ske at den kommer til at køre iPhone-spil plus lidt mere, men det er jo ikke spil som "gamerne" (her bredt defineret som dem, der bruger penge på spil-hardware i større omfang) tager alvorligt.

Jeg tror, iPad'en kommer til at blive brugt til browsing, måske lidt mail og på sigt læsning af e-bøger (men vi er jo stadig lysår fra et egentligt katalog af danske titler).

Jeg kunne sagtens forestille mig iPad'en brugt til fremvisning af billeder og måske film - men hvordan får man sine feriebilleder ind på den? Og mht. film må det vist afvente, at vi i Danmark får adgang til iTunes' filmkatalog.

Din anmeldelse er klart den mest positive jeg har set - fx engadget er langt mere skeptisk. Især det manglende webkamera og den manglende evne til multitasking trækker ned hos dem, fordi det begrænser anvendelsen alvorligt.

Med al respekt virker det som om, din begejstring for Apple (ja, det er superlækkert) får dig til at overvurdere evnen til at skabe et nyt produktmarked.

Bedste hilsner

Niels

Michael Aage Jensen

Af: Michael Aage Jensen / fredag 29. januar 2010

@Alle: Hvorfor er det lige at vi regner med, at vi nu vil læse bøger på en skærm, der i princippet kan det, den hele tiden har kunnet? Er pointen med e-booken ikke, at skærmen imiterer bogens super trykkvalitet - og det gør Ipad ikke?
Mon ikke vi skal i det personlige klædeskab for at finde årsager til at købe den.
Joachim Sperling

Af: Joachim Sperling / fredag 29. januar 2010

@niels: jeg er helt sikker på, at iPad'en har muligheden for at skabe betalingsmodeller for bøger, aviser og tidsskrifter. Det er dens primære anvendelse. Men usikkerheden er stor, for ingen kender disse betalingsmodeller endnu, og det kan sagtens være, at Apple er to år for tidligt på den. Men de har før med App-store og iTunes bevist, at de kan skabe et indhold, som folk vil betale for. Med andre ord: Onkel Steve hjælper udgiverne med at forny deres forældede distributionsmodel mod en andel på 30 pct. af omsætningen. For aviserne er et det et spørgsmål om liv og død, og for bogmarkedet næsten lige så alvorligt.

Så er det med spil. Det smarte er, at folk, der tidligere ikke ville købe en spilkonsol nu får en. Vi ved fra iPhonen, at mennesker der aldrig tidligere har købt spil nu gør det i stor stil - for det er jo pærelet. Så kan det godt være at andre konsoller er bedre, men det er ikke det afgørende.

Af: niels / fredag 29. januar 2010

@Joachim: Det med spil tror jeg sådan set også. Når folk har en iPad vil de også købe et minispil i ny og næ, præcis som med iPhonen.

Min pointe er: Vil de spil der findes og vil blive udviklet til iPad fungere som købsargument? Dét tror jeg til gengæld ikke, for dem der lægger vægt på spil vil slet ikke ikke kigge i iPad'ens retning - hertil er den voldsomt undermotoriseret.

Ang. bøgerne: Jeg kan sagtens forestille mig at der vil blive solgt en masse bøger via iTunes, og jeg kan sagtens forestille mig at det vil kunne udvide markedet markant.

Men igen: Vil det katalog der kan købes nu kunne fungere som salgsargument? Her tvivler jeg igen, i hvert fald på den korte og mellemlange bane - og da i særdeleshed på stort set alle andre sprog end engelsk, hvor kataloget er næsten ikke-eksisterende.

Så iPad'en gør lidt på en masse områder og gør ikke noget for alvor på ét område, imho. Og de tekniske fravalg (kamera, manglende multitasking, manglende flashgenkendelse, manglende tilslutning til usb´og/eller hukommelseskort) gør det sværere end det behøvede være.

Der har været mange sammenligninger med iPhonen, men jeg mener grundlæggende at de er forkerte: iPhonen var som sådan ikke et banebrydende nyt produkt men en sammensmeltning af to kendte og udbredte produkter (smartphonen og iPod'en). iPhonen sammensmelter de to på en på alle måder fantastisk måde, men den var som sådan ikke et produkt der skulle definere sin købsberettigelse.

Dét er iPad'en, og jeg synes at Apple mangler at give os det afgørende argument for at slippe pengene. Den er superflot & superlækker, og jeg kunne godt se mig selv sidde i sofaen og surfe. Men det vil jeg ikke give 3.000+ kroner for, når jeg har en iPhone og en bærbar i forvejen.

Af: Henrik Sanderbo / søndag 31. januar 2010

Hvis iPad'en har en traditionel skærm (med lys), vil den næppe slå an som e-bogslæser. Jeg har siden oktober haft glæden af at bruge en Amazon Kindle, og den fungerer rigtig fint som e-bogslæser. Jeg bruger den konsekvent til den fag- og underholdningslitteratur, jeg køber på engelsk. MEN den fungerer kun, fordi skærmen er helt mat og takket være sin e-Ink teknologi er lige så behagelig at læse som en almindelig bog. Jeg kan ikke forestille mig samme læseoplevelse med en (lys)skærm.
Joachim Sperling

Af: Joachim Sperling / søndag 31. januar 2010

@Henrik: Det er en god pointe. Kindle mfl. benytter sig af elektronisk blæk, som er enormt læsevenligt, men iPad er en LED-skærm. Jeg ved simpelthen ikke om sådan en skærm kan det samme, for det kræver at man sidder med dyret i hånden. Men hvis ikke det var en LED-skærm, så vil man ikke kunne bruge den til aviser og blade, der kræver farver og film. Derfor har det elektroniske blæk næppe været på tegnebrættet hos Apple. Jeg håber Apple har styr på det, men vi får se.
Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.