Det har altid været et stort ønske at komme til at arbejde i en NGO. Dette ønske har jeg fået opfyldt ved at få arbejde hos BØRNEfonden. Det er fedt! Jeg oplever en arbejdsglæde, jeg aldrig har oplevet før. Jeg har nogle spændende opgaver, søde kollegaer og så er det dejligt at vide, at jeg arbejder for en god sag.
Mine kernekompetencer er CSR, Corporate volunteering/employee volunteering, intern kommunikation, CSR-kommunikation og employer branding.
Siden 2011, PA for adm. dir.
BØRNEfonden
Jeg arbejder tæt sammen med ledelsesgruppen og særligt den administrerende direktør. Opgaverne spænder vidt: bestyrelsesrelaterede opgaver, projektleder på intranetudvikling, projektleder på udvikling af den interne kommunikation og rådgivning til og sparring med ledelsesgruppen i forhold til forskellige områder blandt andre organisationsudvikling og fascilitering af in-house processer.
2009 - 2011, Mor
Barselsorlov
Jeg blev mor for første gang i november 2009. Det var på en og samme tid det mest fantastiske, det mest skræmmende, det hårdeste og det mest livsbekræftende jeg har oplevet. Jeg var på barsel indtil januar 2011.
2008 - 2009, Konsulent
Novo Nordisk
Jeg har i halvandet år arbejdet i corporate branding i Novo Nordisk, hvor jeg har beskæftiget mig med Novo Nordisk employee volunteering-program, TakeAction! Mine konkrete arbejdsopgaver har været strategiudviklng af programmet, kampagneudvikling- og implementering, intern kommunikation om programmet, udvikling af nyhedsbrev og webredigering.
2008 - 2009, selvstændig konsulent
Elbek Branding & Communication
Jeg har i halvandet år arbejdet som selvstændig konsulent i min virksomhed Elbek Branding & Communication. Jeg varetog opgaver indenfor CSR-kommunikation, branding, employee volunteering og organisationsudvikling.
2006 - 2007, Projektassistent
Reputation Institute
Jeg arbejdede som projektassistent i næsten 2 år hos Reputation Institute, hvor mine arbejdsopgaver var omdømmeanalyser, kommunikationsanalyser og grafiske opgaver.