Hvor mange kommunikationsrådgivere skal råbe i kor, før budskabet trænger igennem murene på Amalienborg: Professionaliser jeres kommunikation. Det klæder ikke et moderne kongehus med hjemmelavede PR-løsninger og hovsa-håndteringer af medierne. Senest har Prins Joachim lanceret sit eget monogram, der mest af alt ligner en blanding mellem en Amagertatovering og en sur Alessi citronpresser. Det er kronen på værket og kernen i kongehusets kommunikationskrise. Kys kommunikationsfrøen og blive forvandlet til en moderne, tidssvarende professionel prins, lyder opfordringen fra en Senior Brand Strategist.

Et ”M” omfavnet af et dobbelt ”J”
Det kunne være så godt. Prins Joachim gifter sig med sin Marie Cavalier og lægger én gang for alle fortiden bag sig. Farvel til druk-, party- og skilsmisseprinsen og goddag til tosomhed på Schackenborg. Som symbol på en ny sammenflettet fremtid lancerer brudeparret sit monogram. Et ”M” omfavnet af et dobbelt ”J”, der snedigt er bøjet, så det danner et hjerte. Designet af Prins Joachim selv. Smukt, imødekommende og personligt – og de levede lykkeligt til deres dages ende. Ambitionen er rigtig. Prins Joachim er i pressen blevet beskyldt at for at være distanceret og knap så folkelig som den mundharmonika-spillende kronprins. Så hvorfor ikke bløde op på den stive fernis og selv designe sit monogram. Problemet er bare, at resultatet ikke rammer plet. Monogrammet er nemlig nok hjemmelavet, men det fremstår alt andet end blødt, venligt og imødekommende, og dermed svarer det ikke på de kommunikationsmæssige udfordringer, som Prins Joachim og hans kommende brud står over for. Tværtimod.
Spidse albuer og Hexia de Trick øjne
Der hviler noget forurettet og demonstrativt over monogrammet. De dobbelte ”J’er”, der aggressivt stikker ud til siderne og giver associationer til spidse albuer. Hjertets streger, der ender i to syleskarpe spidser, man kan få i fingrene. Kronen, der svæver tilfældigt og løsrevet over bogstaverne. Og endelig M’ets løftede øjenbryn, der stirrer på en med et drilsk Hexia de Trick udtryk. Det samlede indtryk er et runeagtigt symbol, der mest af alt ligner en blanding mellem et Amagerstempel og en Alessi citronpresser.
Kronen på værket og kernen i kongehusets kommunikationskrise
Man kan indvende, at det er for meget at tolke ind i et uskyldigt kærlighedssymbol, som vedkommer Prins Joachim og den kommende prinsesse. Monogrammet er måske ikke helt vellykket, men herregud, lad dog kongehuset være i fred. Problemet er bare, at dette er endnu et eksempel på en lang række kommunikationsmæssige hovsa-løsninger, hvor kongehuset håndterer medierne klodset og helt tydeligt ikke udnytter de muligheder, de har. Lige fra prinsefødsler, prisoverrækkelser til OL-kandidaturer virker kongehusets kommunikationshåndtering tilfældig og lidt for hjemmelavet.
I en verden, hvor professionelle organisationer og virksomheder bruger anseelige ressourcer på at udvikle en kommunikationsidentitet, der med kirurgisk præcision fanger, hvad de står for, og hvordan de gerne vil opfattes. I en verden, hvor enhver teenager med respekt for sig selv bruger timevis på at vælge det rigtige billede til Facebook-profilen. I en ”vis mig dit køleskab, og jeg skal fortælle dig, hvem du er”-virkelighed – er det bemærkelsesværdigt at være vidne til et kongehus, der igen og igen ikke ved, hvilket kommunikativt ben, det skal stå på.
Underminerer kongekronens værdi
Ét er, at Alessi-citroner, der havner under kongekronen, i længden underminerer den fine danske heraldiske tradition. Noget andet er, at kongehuset ved at underprioritere sin kommunikation bliver ude af trit med den omkringliggende verden. Og jo større afstanden bliver – jo mindre relevant og vedkommende bliver kongehuset som sådan.
I den sammenhæng har Prins Joachim alt at vinde. Han kan bruge det kommende bryllup til at gå forrest og vise resten af kongehuset, hvordan man håndterer medierne strategisk. Den folkelige profil er taget af hans storebror, så den vej bør han ikke gå. I stedet bør han springe ud som den professionelle prins. En prins, som er bevidst om, hvilke kommunikationsmæssige udfordringer, han står over for og tør lægge ”hjemmelavet” og ”hovsa” på hylden.
Og vejen dertil er faktisk kortere, end man skulle tro. Prins Joachim formulerer sig allerede i dag selvsikkert på både på dansk, fransk og engelsk. Som godsejer driver han forretningen Schackenborg Slot og indgår derfor allerede i en ”professionel” virkelighed på en anden måde end kronprinsen. Og endelig har Prins Joachim – hvis ret skal være ret – tidligere med held tegnet sit eget monogram, som faktisk er et moderne bud på et nutidigt kongeligt logo.
Nu mangler han bare for alvor at kysse kommunikationsfrøen og blive forvandlet til en moderne, tidssvarende professionel prins.