Peter Lindberg
Dennis Aaen
Søren Marquardt Frederiksen
Nicolas Zangenberg
Anette Olsen
Jesper Møller-Fink
Marie Sainabou Jeng
Tommy André Pedersen
Lene Tvist
Rasmus Kjølby
Lene Hovej Pedersen
Kaj Søholm Lehmkuhl
Trine Pondal
Rasmus Lind
Peter Bertelsen
Petter Pablo Sommerfelt-Venegas
Signe Marie Jensen
Ulrik Keller
Gitte Mikkelsen
Peter Heine
Søren Selnæs
James Kelway
Andreas Hjorth Frederiksen
fredag d. 11. april 2008
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Tags

Ingen tags

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

2 477

Hvad brugerne ikke kan, ikke vil, ikke skal

Jakob Elkjær
Det seneste år har masser af selvbestaltede Web 2.0.-guruer forurenet det offentlige rum med vrøvl om, at borgerne overtager journalisternes rolle. Det skulle borgerne angiveligt gøre via læserkommentarer, blogs, billeder, borgerjournalistik, diskussionsfora eller sågar kort med brugeroplysninger. Men at borgerne kan overtage journalisternes rolle, er naturligvis tågesnak.
Hypen er bedst eksemplificeret med følgende kampråb fra TIME Magazines første nummer i 2007 med et spejl på forsiden og overskriften DIG. "Dig, ja dig," lød det. Du er årets person, for "du kontrollerer informationsalderen. Velkommen til din verden". I coverhistorien kunne man under rubrikken POWER TO THE PEOPLE læse: "Du kontrollerer medierne nu, og verden vil aldrig blive den samme."
Gu' er nettet da fantastisk. Det gør os til bedre journalister, og vi er slet ikke færdige med at udnytte potentialet til at forankre vores journalistik hos de borgere, som det i sidste ende handler om. Men hvis vi vil udnytte mulighederne rigtigt, så må vi samtidig besinde os på, hvad brugerne ikke kan, ikke vil og ikke skal.
Poetisk, men i modstrid med realiteterne
TIME Magazines lille manifest var nærmest poetisk, men blot i modstrid med den faktiske udvikling. Man kan starte med at sammenholde sludderet med simple observationer af virkelighedens brugergenererede indhold fra billeder af vaffelspisende hunde over solnedgange til læsernes kommentarer – alt for ofte anonyme, perfide eller for private til for alvor at interessere nogen uden for skribentens egen matrikel. Der er meget langt til de luftige forventninger om, at borgerne overtager mediernes dagsorden, hvilket man da også netop har konstateret i den omfattende amerikanske rapport The State of the News Media 2008.
At borgerne ikke har overtaget mediernes dagsorden, er også klart ud fra følgende tre eksempler:
1)    Man kan se på trafikken. Mediernes hjemmesider baseret på brugergenererede nyheder er ofte selvdøde – sandsynligvis er det derfor, trafiktallene er hemmelige.
2)    Man kan se på økonomien, hvor TV 2 for nylig åbent erklærede, at brugersitet 1234.dk formentlig ikke kommer til at give overskud.
3)    Endelig kan man se på nyhedsstrømmen, at det ikke er brugerne, der "kontrollerer medierne". Så skal man da helt frem til vejrudsigten med et enkelt billede af en pæn solnedgang indsendt af en borger (medmindre der er brand i gaderne, så kommer flere brugergenererede videoer frem i primetime).
En lille havelåge
Hvis brugerne har overtaget den såkaldte gatekeeperrolle, så er det en meget lille havelåge i forhold til den ladeport af nyheder, der produceres professionelt efter klassiske kriterier.
Når det er vigtigt at slå fast, så er det ikke, for at journalister skal kunne fede sig over, at de ikke blev tilovers på historiens kirkegård. Nej, det skyldes, at den new age-agtige snak om Web 2.0. har skabt så meget panik i medierne, at man er parat til at smide barnet ud med badevandet. Det handler ikke kun om mislykkede satsninger på snævre nyhedsbaserede brugersites. Panikken synes at have fået mange medier til at tro, at man nu skal redigere på de uredigerede Web 2.0.-sites’ præmisser og derfor må skrotte gamle publicistiske idealer.
Hvordan kan man ellers forklare, at selv erfarne mediehuse nu tillader, at borgere anonymt sviner hinanden til på deres sites? Hvordan kan det ellers være, at man tillader, at skillelinjerne mellem redaktionelt stof og annoncer brydes ned? Hvordan kan det ellers være, at man har sænket kravet til dokumentation på nettet?
YouTube genererer ikke nyheder selv
En brugergenereret tjeneste som YouTube er et fantastisk hælermarked af alverdens videoklip. Her kan professionelle finde inspiration til nyheder, men YouTube genererer ikke nyheder af sig selv.

Medierne kan noget andet, og det har ikke ændret sig med nettet. Tværtimod. Vi kan sortere i mylderet, skabe overblik og give aktuel og troværdig information. Hvis vi smider det væk i panik nu, hvor der er allermest brug for det, så bliver vi først ligegyldige.

Nyttige links

Folk, der anbefaler 'Hvad brugerne ikke kan, ikke vil, ikke skal'

Der er ingen, der har anbefalet 'Hvad brugerne ikke kan, ikke vil, ikke skal' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Kommentarer (2)

Morten Bay

Af: Morten Bay / fredag 11. april 2008

Det er vi sgu nogen, der har sagt siden 2006 :-)

http://www.marketmagazine.dk/default.asp?Action=Details&Item=320

http://www.journalisten.dk/generation-netvaerk

Dan Larsen

Af: Dan Larsen / lørdag 12. april 2008

Det er åh så let at gøre nar af borgerjournalistik og brugergenereret indhold, fordi der findes folk, som viser lysbilleder af deres vovser og sviner hinanden til. Og hvor er det let at bryste sig over sin egen professionalitet, når de andre er amatører. Jeg er nu ikke altid imponeret af såkaldt professionel dansk retsreportage, hvor journalister konsekvent dømmer arresterede og ikke ved, hvad en sigtelse er. Hvad med alle de dygtige journalister, der påstår at USA skal have ny præsident i år (det er først i 2009 vedkommende indsættes).

Det skulle ikke undre mig, om andre håndværkere end skrivefolk gjorde grin med gør-det-selv branchen år tilbage. Det afskaffede ikke professionelle håndværkere, men ændrede markedet totalt. Bruddet på tømrernes og alle de andres monopol kom, fordi markedet stillede redskaber og materialer til rådighed, så folk kunne tingene selv helt eller delvis. Sund konkurrence opstod og mange "amatører" er altså bedre end dårlige malere m.fl. De fleste har i dag et byggemarked i nabolaget.

Indenfor journalistik sker det samme pga. internet og CMS-systemer. De tunge og dyre funktioner som udenrigskorrespondenter bortfjernes systematisk af sparehensyn. Feltet bliver overladt til et par bureauer og netop borgerjournalistik. Solana Larsen forudsagde på en konference USC's Annenberg School for Communication den anden dag, at de traditionelle medier i år 2013 har afskaffet udenrigsfolk. Feltet er overladt til (oh rædsel) vidende borgerjournalister, som måske endda kan de lokale sprog og kernder kulturen.

Harvards Berkman Center for Internet and Society http://cyber.law.harvard.edu/node/4159 (deltageres blogposts)
http://www.fromthefrontline.co.uk/blogs/index.php?blog=5&title=foreign_correspondent_deathwatch_2013&more=1&c=1&tb=1&pb=1

Af: anonym / 09.02.10

Gem
 
 
 
Asger Liebst
Mariane Jensen
Mariane Jensen har oprettet en profil på K Forum / for ca. 2 timer siden

Kompetent kommunikationsm...

/ for ca. 2 timer siden

Lange PR søger en erfaren...

/ for ca. 3 timer siden

Cohn & Wolfe søger skarp,...

/ for ca. 3 timer siden