Min styrke ligger bla. i den indledende management-, research- og udviklingsfase, hvor den analytiske tilgang ofte er nødvendig. Den visuelle udvikling, formgivningen, og ikke mindst formidlingen af denne i form af bla. præsentationer, designguides og lignende, ligger mig meget på sinde.
”Kend reglerne, så du ved hvordan du bryder dem ordentligt”. Dalai Lama
Indlevelse kendetegner min tilgang til faget grafisk design. Det er mit eksistensgrundlag i mit professionelle virke, hvad enten det er i dialogen med kunden, en analytisk og teoretisk tilgang til en opgave, en opgaves visuelle tilblivelse eller formidling i form af artikler, foredrag, undervisning, o.lign. En tilgang til faget der har åbnet mange spændende oplevelser, blandt andet gode kunderelationer, juryarbejde, foredrag, forfatterskab, mm.
Mine største helte har det tilfælles, at de på hver deres måde skaber oplevelser med meget få virkemidler: Peter Callesen, Olafur Eliasson og Shigeo Fukuda.