Et lille PR-/Sociale medier-/pladesalgs-Kuriosum
Aftenens udgave af DR’s X-factor gav en afslutning som var overraskende for mange, da følgende stod i farezonen:
Anna – en fantastisk sanger, som har en stemme, der er helt fantastisk, og en performance på scenen som var helt gennemført.
Jesper – er fænomenal i Muse/Duné-genren, og har en stage performance der også er helt i top.
Set i forhold til fx. Fireflies, som er et pigeband, der har svært ved at komme ud af “lille pige”-kategorien, så burde Anna og Jesper ikke ikke have stået der.
Nok om deltagerne: Pointen, som er meget mere interessant er den omvendte vinder-effekt.
Anna røg i dag – men hun skal nok være den, som kommer forrest frem i feltet, når det gælder pladesalg og koncerter, alene vurderet ud fra den eksplosion, som skete på de sociale medier: X-Factor Facebook-gruppen og på DR’s egen live-side.
Det er sjældent at vinderen af programmerne faktisk klarer sig specielt godt. De, som får den her opbakning, som udarter sig på de to sider lige nu, er dem som faktisk får en fantastisk karriere bagefter.
Derfor: Den største vinder, vinder sjældent