Rasmus Lind
Bianca Legorreta
Rupert Strauss
Kim Hansen
Jesper Egholm Andersen
Hans Christian Nielsen
Bjarke Hartmeyer Christiansen
Mark Hauge Østergaard
Nadia Misimi
William engbjerg
Erik Willumsgaard
Kasper Jessing
Kathrine Storm
Martin Hegelund
Den Digitale Pilot
Heine Th. Larsen
Martin Ejlertsen
Pernille Dueholm
Anne Branderup
Pernille Vestergaard
Barbara Østergaard
Jan Aagaard
Lea Lundbech
tirsdag d. 9. februar 2010
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Tags

Ingen tags

Anbefalinger (13)

Pernille Britt Franch Pedersen
Brian Due
Kasper Bergholt
Allan Andreasen
Nanna Wang Carlsen
TONNY WENDEL
Benjamin Rud Elberth
Torben Krogh
Bella Marckmann
Thomas Lauenborg
Stine Louise Ahrendt Laursen
Dennis Guldbrandsen

Statsministerielt spin dekonstrueret

Henrik Dahl

Henrik Dahl

forfatter

Hvad gør en statsminister, som er ved at drukne i møgsager? Han sender sin kronprins i byen med spin. Og hvad gør Kforum, når Løkkes kronprins, skatteminister Kristian Jensen, fylder Berlingske Tidende med spin om Løkke? Sender en dekonstruktør i felten.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen er hårdt presset. De udenlandske medier er efter ham. De danske medier er efter ham. Dansk Folkeparti er efter ham; som sædvanlig. De konservative er ikke efter ham i den forstand, men tumler rundt på en måde, der virker sådan. Vælgerne er i et vist omfang efter ham. Selv Venstre er - diskret, naturligvis - efter ham. Og hans kolleger i de øvrige EU-lande er langt fra imponerede.

Det, vi ser, er nedslidningen. Siden tresserne har normalbilledet i Danmark været, at regeringer ikke kan væltes, men at de til gengæld - med en målrettet indsats fra oppositionen og diskret bistand fra ambitiøse partifæller - kan gøres så udmattede, at de ender med at give op.

De gamle kæmper blev slidt ned
Fra det mislykkede forsøg på en helhedsløsning i 1965 var nedslidningen af Krag i gang, og i 1968 gav den pote. Han orkede dårligt nok at føre valgkamp mod Hilmar Baunsgaard. Til gengæld sled V, K og R hinanden så godt og grundigt ned, at det ikke var nødvendigt for udefra kommende at puffe til Baunsgaards regering i 1971.

Anker Jørgensen blev slidt ned af LO og sin egen inkompetence, og gav op i 1982. Schlüter blev slidt ned af Ninn-Hansen og Tamilsagen, og gav op i 1993. Nyrup blev slidt ned af balladen om efterlønnen i 1998 samt et veltilrettelagt karaktermord fra navnlig Venstre, som han ganske vist selv blottede sig for. I den forstand var valget i 2001 en ren formalitet.

Fogh Rasmussen blev slidt ned af - hvad? Dansk Folkeparti, formentlig. Fik simpelthen ondt i ryggen af mange års bukken sig ned for at lytte til dværge. Eller måske af tomhedsfornemmelsen efter at have vundet tre valg, reelt uden modstand. Vi ved det ikke endnu, men kan glæde os til at læse, hvad fremtidens historikere finder frem til.

Trætte Løkke og hans spinnende kronprins
Nu er det så Løkkes tur. En stor del af nedslidningen stammer fra problemer, han arvede fra Fogh Rasmussen. Sine ikke særlig dygtige ministre og samarbejdspartnere. Krigen i Afghanistan. Manglen på nødvendige reformer. Den letsindige håndtering af nationaløkonomien, mens konjunkturerne var gode. Finanskrisen. Men han gør ondt værre ved at fjumre med COP15, burkaer (lidt uforskyldt, kan man sige. Med Naser Khader som ven er behovet for fjender mindre påtrængende, end det ellers ville være), madpakker, barns første sygedag, vinterferie på Tenerife, centralisme og dirigisme, der ville være en socialistisk regering værdig og en vranten fremtoning, der ikke vinder nye venner.

I den forbindelse kommer hans designerede efterfølger, skatteminister Kristian Jensen (V), ham til en form for undsætning i Berlingske Tidende den 8. februar 2010. Af hensyn til de Kforum-læsere, der normalt ikke har tid til at læse mellem linjerne, bringer vi derfor her en spin-guide til, hvad Kristian Jensen egentlig siger.

Smædekampagne er en by i Rusland
Avisens spørgsmål: Det er vel ikke værre end de smædekampagner, som I selv stod bag i Poul Nyrup Rasmussens (S) statsministertid?
Kristian Jensens svar: Jeg kan ikke mindes, at vi på noget tidspunkt har lavet historier om, at Poul Nyrup har ødelagt et FN-topmøde personligt eller nogle af de andre ting, som vi kan høre, at socialdemokraterne laver spin på.
Kforums dekonstruktion: Dette er omtrent lige så morsomt, som når Carsten Jensen og Klaus Rifbjerg beklager sig over "tonen i debatten". Undersøgelser har vist, at 53 procent af al beskidt tale i det offentlige rum stammer fra Jensen og Rifbjerg. Så hvis de startede med at holde mund, var der under halvdelen tilbage at bekymre sig om.

Kristian Jensen svarer meget specifikt på klimatopmødet, og selvfølgelig er Venstre uskyldige dér, for Nyrup stod slet ikke i spidsen for sådan ét. Men hvad med cykelhjelmen? Og hvad med Rushdie? Og hvad med efterlønnen? Og hvad med Euro-afstemningen, hvor V og K - som en vittig hund bemærkede - kæmpede til sidste socialdemokrat? Og hvad med Østrig-sanktionerne, som V og K nærmest gav Nyrup personligt skylden for, skønt alle forlydender gik på, at det var Chirac, der var hovedmanden. Faktum er, at eksperter kom rejsende langvejs fra for at beundre Nyrups socialteknologiske håndelag; men at det ikke var særlig sexet. Og selvfølgelig ikke løste problemerne med indvandring.

Fuck de udlændinge
Avisens spørgsmål: Men I kan vel ikke løbe fra, at mange og toneangivende dele af international presse konkluderede, at Løkke havde en uheldig hånd med sin topmødeledelse.
Kristian Jensens svar: Enkelte eksempler er trukket frem igen og igen, men jeg kan også se en stribe eksempler i udenlandsk presse, som entydigt konkluderer, at problemerne på topmødet skyldtes, at Kina og andre lande havde besluttet, at der ikke skulle komme noget ud af det.
Kforums dekonstruktion: Spørgeren fra Berlingske har fuldkommen ret. Men fuck det! Der er ikke særlig mange VKO-vælgere, der følger med i udenlandske medier. Og da de heller ikke har fidus til udlændinge, kan det vel også være lige meget.

Stop lige verden, mens chefen sparer 2.300 kroner
Avisens spørgsmål: Du var inde på, at også Løkkes ferie er blevet gjort til et problem. Ville du selv tage dine børn ud af skolen uden for vinterferien, når regeringen nu er imod det.
Kristian Jensens svar: Lars' hustru arbejder et sted, hvor hendes muligheder for at afholde ferie ligger i uge fem. Så hvis der skulle være tid til at være sammen med familien, er det den mulighed, der var. Det har jeg respekt for.
Kforums dekonstruktion: Nu gentager jeg den officielle forklaring. Så slipper jeg for at sige, at både jeg selv og alle andre betragter det som totalt idiotisk, at Danmarks statsminister holder ferie i uge fem for at spare et par tusind kroner.

Man pisser ikke i egen rede
Avisens spørgsmål: Men ville du selv have gjort det samme.
Kristian Jensens svar: Det er ikke relevant, for min hustru har mulighed for at holde ferie i uge syv.
Kforums dekonstruktion: Prøv at hør her. Lars Løkke har båret sig åndssvagt ad. Men jeg vil gerne blive ved med at være nummer to. Så tror du, jeg vil kritisere min chef?

Her lugter da ikke udbrændt
Avisens spørgsmål: Er det ikke et klassisk krisetegn for en udbrændt regering, at anonyme regeringsmedlemmer begynder at kritisere chefen.
Kristian Jensens svar: Hverken regeringen eller chefen er på nogen måde udbrændt.
Kforums dekonstruktion: Jo

D´herrer Fejlfri
Avisens spørgsmål: Synes du slet ikke, at Lars Løkke Rasmussen har begået nogen fejl.
Kristian Jensens svar: Lars Løkke Rasmussen er en fremragende statsminister. Det tilkommer ikke mig at påstå, at jeg kunne gøre det bedre end statsministeren.
Kforums dekonstruktion: Hvad tror du selv?

Omtalt på nettet

Nyttige links

Folk, der anbefaler 'Statsministerielt spin dekonstrueret'

Torben Krogh
Torben Krogh - Det er simpelthen så morsomt, at jeg ikke kan lade være!
Brian Due
Brian Due - bedårende dekonstruktioner
Pernille Britt Franch Pedersen
Pernille Britt Franch Pedersen - Thumbs up til spin-guiden… griner stadig over kommentaren om Carsten Jensen og Rifbjerg.
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Kommentarer (10)

Nina Henriksen

Af: Nina Henriksen / tirsdag 9. februar 2010

Disse sætninger alene gør det hele værd:

Fogh Rasmussen blev slidt ned af - hvad? Dansk Folkeparti, formentlig. Fik simpelthen ondt i ryggen af mange års bukken sig ned for at lytte til dværge.
Kasper Bergholt

Af: Kasper Bergholt / tirsdag 9. februar 2010

Jeg havde nu aldrid troet, at Henrik Dahl ville kaste sig ud i dekonstruktion. Analyse måske, jo... ;)

Af: Morten Bonde / tirsdag 9. februar 2010

Haha, veloplagt og vittigt. Kom bare med mere

Af: Jens Nielsen / onsdag 10. februar 2010

"Der er ikke særlig mange VKO-vælgere, der følger med i udenlandske medier. Og da de heller ikke har fidus til udlændinge, kan det vel også være lige meget."

- Det er vist temmelig generaliserende. Tvivler på at læserne af udlanske medier er specielt centreret i en bestemt politisk retning, men nærmere fordelt ligeligt ud over spektret.


Avisens spørgsmål: Synes du slet ikke, at Lars Løkke Rasmussen har begået nogen fejl.
Kristian Jensens svar: Lars Løkke Rasmussen er en fremragende statsminister. Det tilkommer ikke mig at påstå, at jeg kunne gøre det bedre end statsministeren.

- Hvis Kristian Jensen ikke mener han kan gøre det bedre, så ser det skidt ud. Selvfølgelig har Lars Løkke begået fejl og nogle af dem er større end andre. Alle mennesker laver fejl (med mindre de intet laver) så selvfølgelig gør statsministre det også.


- on nej, jeg stemmer ikke V, K og slet ikke O.

Af: Søren Bejder / onsdag 10. februar 2010

Tjaa - nedslidning af den gode statsminister. Jeg er ikke helt så sikker. Løkke ligner en mand, som rent faktisk ikke kender spillets regler for en statsminister. Der er for meget " Jeg er som jeg er og det kan man ikke lave om på " samt " jeg træder langsommere i pædalerne en Anders Fog". Oversat til dansk - jeg er ikke så kompetent som Anders og jeg er ikke villige til at udvikle mig som statsminister eller vokse med opgaven.

Jeg vil vædde en direktørsnegl på, at han inderst inde ikke selv stoler på at han kan løfte opgaven som Danmarks førstemand og endnu mindre egentligt har en grundlæggende lyst til at gøre det. Det tyder på en mand, som gerne vil ambitionen men egentligt ikke ønsker rollen som statsminister.

Han kan dog i mine øjne stadigt vende skuden hvis han virkeligt vil. Han er dog nødt til at "skærpe saven" hvad angår planlægning/drejebogsskrivning og kommunikationsplanlægning. Løkke vil kunne vinde meget ved at holde fast på sin menneskelige familiefar-profil - og samtidigt anerkende de sider af Fog, som han var mest respekteret for til sig - og gøre til egne udviklingsprojekter. Her er ikke et valg mellem at være rund, venlig og flink faminilifar på den ene side - og være en velforberedt politisk strateg på den anden. Man kan jo altså godt kombinere de to profiler - og det bør han nok gøre. Først må han dog erkende at man rent faktisk KAN udvikle sig - og at han SKAL udvikle sig og få vokseværket til at ske; ellers er løbet reelt set kørt for ham.
Erik Staffeldt

Af: Erik Staffeldt / onsdag 10. februar 2010

Lad dog den mand få arbejdsro. Mogensen påstår, at Statsministeriet er det sted alle journalister og kommentatorer focuserer på, fordi det er så vanvittig vigtigt. Nå, det er jo Mogensens verden, men er der ikke andet? Det centrale er: vil du hellere administreres af en socialdemokratisk_SF-regering end af en såkaldt liberal regering, for vi er blevet opdraget til at lade os administrere, og det så Fogh, da han dængede store dele af offentligt ansatte til med skemaudfyldelse og redegørelse for arbejdets udførelse. Stop det og lad offentligt ansatte lave nyttigt arbejde.
Kasper Westphal Pedersen

Af: Kasper Westphal Pedersen / onsdag 17. februar 2010

God analyse. God underholdning. Skarpe iagttagelser. Men i betragtning af, at Henrik Dahl lige har været ude med den akademiske rive, må man undres en anelse: Hvor er dekonstruktionen? Med lidt god vilje er der måske tale om dekonstruktivisme. Men er der ikke mest af alt tale om misbrug af begrebet for at få analysen af politisk spin til at virke lækker? Sådan lidt Mensch-agtig ...? :-)
Frede Asgaard

Af: Frede Asgaard / fredag 19. februar 2010

Henrik Dahl er rigtig god til at spinne for sig selv. Han gør det både vittigt og med sikker fornemmelse for buzzwords. Det er næsten li'som Antorini, der nu ønsker os alle på livslang skolebænk - man kan hurtigt blive SF'er igen, når man først har været der.

Men Henrik har ret i, at Christian Jensen får for meget opmærksomhed, også i at der i det gamle Ringkøbing Amt stort set ikke sælges udenlandske media. I Uldum f.eks. er Jensen allerede udnævnt til president for EU og nærmeste omegn, inkl. USA. Som man sagde forleden i den velassorterede bagerforretning på hovedgaden, "Christian Jensen er en af de rigtige stivnakker. Det ser man tydeligt."

I øvrigt mener jeg, der er gået for meget spinn i det almindelige debat.forum. Henrik bidrager pænt. En statsminister skal ikke vurderes på sin spinn.dame, men på sine (u)gerninger. Enhver skal have lov til at klø Lars Løkke på ryggen. Jeg mener han trænger til klø lidt længere nede.
Frede Asgaard

Af: Frede Asgaard / fredag 19. februar 2010

Vi har næppe haft ringere statsminister siden salig Hartlings dage - han havde dog humor. På en rejse i Kenya blev han spurgt af en journalist, hvorfor han ikke var forblevet præst - det skyldes, svarede Hartling, at jeg blev træt af, i telefonbogen, at stå ved siden af Prægeanstalter og Præservativer.

Kunne vi ikke indstifte nye overskrifter i TDC.s den Gule, til ære for landets statsminister, f.eks. Politiker, der på den ene side havde Polemiker og på den anden Potens.haver. Og der er intet odiøst ment i nogen af de to udtryk; tværtimod er de med til at give det bedst mulige indtryk af en familiefar.
Erik Staffeldt

Af: Erik Staffeldt / fredag 19. februar 2010

Al det medieskabte ballade om Lars Lækkes ferie,, barns 1. sygedag, som ikke var barns 1. sygedag og afbudet til de selvhøjtidelige diplomater kunne være undgået, hvis Statsministeriet havde støttet dets chef. I disse sager blev han svigtet. Hvad får de deres løn for, de mange spindoktorer, embedsmænd og deres chefer?

Af: anonym / 13.03.10

Gem
 
 
 
Ole Dreyer Wogensen
Tænker / for 33 minutter siden
Michael Norup Hansen
ser mulighederne i begrænsningerne / for ca. 1 time siden
Tatjana Vang
arbejder med Spring Dance på Carlsberg / for ca. 3 timer siden
Tatjana Vang
Tatjana Vang har oprettet en profil på K Forum / for ca. 4 timer siden

Mikkel Høegholm Strøjer

T-Shirt War

af Mikkel Høegholm Strøjer / for ca. 5 timer siden

Troels Tornøe
Spiser brunch / for ca. 5 timer siden
Troels Tornøe
Troels Tornøe har oprettet en profil på K Forum / for ca. 6 timer siden

Søren Riise
Søren Riise har oprettet en profil på K Forum / for ca. 8 timer siden