Nadia Lindgren
test testesen
Maria Dinesen
Christian Rasmusen
Louise M. Jeppesen
Phillip Studinski
Henriette Harris
Vagn Kjær-Hansen
Ole E. Mortensen
Sisse Norman
Ida Ipsen
Kalle Nielsen
Katrine Wochner
Rikke Dalsgaard Andersen
Morten Dreyer
Lars Hjortshøj
Bertel Torp
Bjarne Hesselbæk
Jan Ulrich Jensen
Susanne Mailand Lauridsen
Tanja Grønvall
camilla christensen
Martin Nørlev
Anders Sølgaard
Mads Bjarni-Kornbech
Cecilie Liebermann
tirsdag d. 23. august 2011
2 9 1540
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (2)

Timme Bisgaard Munk
Louise Grau

Opfinderens kreative egenskaber

Test: Er du den nye Steve Jobs?

Brian Due

Brian Due

ErhvervsPhD-stipendiat

Kforum

Bag nye geniale opfindelser som for eksempel Apple-produkter, Google og Amazon står geniale opfindere som Steve Jobs, Sergey Brin og Jeff Bezos. De er intelligente, men besidder fem væsentlige egenskaber ud over ren IQ: Det er evnen til at associere, observere, eksperimentere, stille spørgsmål og netværke. Disse egenskaber er ikke unikke for Silicon Valley-segmentet, men udgør den generelle formel for en opfinder. Test dig selv, og se, om du er den nye Steve Jobs.
Jeffrey Dyer, Hal Gregersen og Clayton Christensen har i en ny bog om innovatorens dna interviewet femtusind kreative mennesker over en periode på otte år – heriblandt højt profilerede personer som for eksempel Sergey Brin fra Google, Steve Jobs fra Apple, Richard Branson fra Virgin, Jeff Bezos fra Amazon, Pierre Omidyar fra eBay og A. G. Lafley fra P&G. Ikke døde kreative genier som Mozart og Einstein, men nutidige personer i succesrige virksomheder i en nutidig kompleks verden. Disse personer er kendetegnet ved, at de handler intuitivt og ud fra en særlig kreativ vane og ønske om at lave om på ting. De besidder alle fem særlige egenskaber, som de handler naturligt ud fra. Det er klart, at innovatorerne ikke er lige skarpe på alle fem evner, men samlet set scorer de højt – som denne graf over Mike Lazaridis, Pierre Omidyar, Scott Cook og Michael Dell viser:
 
Grafen viser, hvordan opfindere generelt ligger højere på de fem egenskaber end mindre innovative. Fra bogen ”The Innovators DNA” 
 
Forskellige kreative mennesker har forskellige kreative egenskaber. Nogle er bedst til at stille spørgsmål, andre til at observere og andre igen til at eksperimentere eller netværke. Men samlet set ligger de højt på alle egenskaber. Hvad den enkelte egenskab kan, og hvordan man opøver den, kigger vi nærmere på i det følgende.   
 
Skab forbindelse med associationer   
Den første egenskab er evnen til at se forbindelser mellem ellers ubeslægtede områder, og så forbinde disse områder. Man taler om, at man skal connect the dots. Det fortælles blandt andet om Steve Jobs, at han tidligt var interesseret i kalligrafi. Da han senere udviklede det brugervenlige interface på Mac-computere, trak han på denne viden om og interesse i det smukke og grafiske. Koblingen mellem datalogien og kalligrafien førte til udviklingen af det nye computerdesign.   
 
Steve Jobs underskrift. Apple-guruen skabte produkterne som en kobling mellem interessen i datalogi og kalligrafi
 
Tip: Tvungen association: Tving dig selv til at kombinere ting, du ikke normalt ville gøre. Tag for eksempel et tilfældigt magasin og slå op på en tilfældig side. Hvad sker der, hvis du prøver at løse dit problem ved at tage udgangspunkt i det første produkt, du ser på?
 
Tip: Tvungen analogi: Se på dit problem gennem en ny linse ved at sige: ”Det er lidt ligesom…”, og så fortsætte ud ad en tangent.  
 
Tip: Brug en persona: Lev dig ind i, hvordan en arketypisk kunde eller forbruger tænker, og se dit problem fra et nyt perspektiv.
 
Tip: Lav en nysgerrighedskasse: Få fat på en kasse, og put alle mulige sære, interessante ting ned i den. Tag en genstand op, og lad dig inspirere af de tanker, der kommer.   
 
Stil uventede spørgsmål
Spørgsmålet definerer, hvad der kan svares. Hvis der stilles uventede spørgsmål, fås uventede svar. Det er her, nye ting sker. Opfinderen af Dell, Michael Dell, rejser rundt i verden til Dell-afdelinger. Han blev engang spurgt, hvilke spørgsmål han stiller sine medarbejdere, når han rejser rundt. Han svarede, at hvis han havde nogen favorit-spørgsmål, ville folk også udvikle tilsvarende favorit-svar. Derimod gør han sig altid umage med at udvikle et spørgsmål, der passer i situationen på en måde, som gør, at han får ny information. Moralen er, at det rette spørgsmål kan generere ny viden, der kan blive til ny innovation.   
 
Michael Dell har skabt Dell og udvikler fortsat Dell ved at stille de uventede spørgsmål
 
Tip: Stil hv-spørgsmål: De elementære spørgsmål som ”Hvorfor gør vi det?”, ”Hvad er det?”, ”Hvordan virker det mon?” er en god drivkraft.
 
Tip: Opret spørgsmålsstorme: Bliv enige om, at man kun må stille spørgsmål en halv til en hel time. Alle dem, man kan komme i tanke om.              
 
Tip: Før et spørgsmåls-regnskab: Tænk efter hvert møde over, hvor meget du besvarede, og hvor meget du stillede spørgsmål. 
 
Observer intenst, hvad behov og problemer er
Der er forskel på at gå rundt og kigge, og så intens observation. Mange af de store opfindere har været intense observatører af eksisterende produkter eller processer, og på den måde udviklet bedre løsninger. Scott Cook, opfinderen af software-virksomheden Intuit, opfandt for eksempel et af de mest udbredte programmer til håndtering af små husstands- og virksomheds-økonomier (Quicken). Fortællingen lyder, at han observerede, hvordan hans kone var frustreret over at håndtere deres økonomi med håbløs software. Efter at have set, hvad en af de første Apple-computere kunne, udviklede han økonomihåndterings-programmet med et brugervenligt design.
 
Screenshot af økonomihåndteringsprogrammet Quicken, udviklet på baggrund af intens observation
 
Tip: Observation er ikke dovenskab. Bliv enig med dig selv om, at det også er arbejde bare at gå rundt og observere, hvad folk laver.
 
Tip: Arranger faste rundture. Kom rundt i din organisation og kig, og besøg nabo-virksomheder og kig.
 
Tip: Brug alle sanser. Mennesker oplever verden og produkter med alle sanser. Derfor skal man også observere med alle sanser. 
 
Opsøg og opdyrk et netværk af folk med forskellig viden
Med det rette netværk kan den rette opfinder suge viden, inspiration, holdninger, trends og tendenser til sig og bruge dem i innovationsprocessen. Som for eksempel Joe Morton, opfinder af Xango, en stor juice-producerende virksomhed. Morton boede et år i Malaysia, hvor han lærte om den lokale velsmagende superfrugt mangostan. Han kunne se et muligt potentiale i at udnytte frugten, men han manglede mere viden. Han kontaktede sin bror, der var ph.d. i medicin, for at høre om virkninger. Han fandt ud af, at frugten havde positive konsekvenser som antiinflamatoriskmiddel. På den baggrund blev forretningen Xango født. Som illustrationen herunder viser, var opfindelsen betinget af Mortons brug af sit netværk.            
 
 
Visualisering af, hvordan Mortons netværk hjalp ham med at udvikle en ny idé
 
Den eksotiske frugt mangostan, som Joe Morton via sit netværk fandt ud af at lave juice af
 
Tip: Udvid dit netværk. Dit netværk må bestå af meget forskellige domæner af viden og interesser.
 
Tip: Frokostaftalen.Kom ud af huset og snak med folk hen over maden.
 
Tip: Konferencer. Planlæg at deltage på mindst to konferencer om året.
 
Tip: Start et community. Inviterer de personer, du ved kan inspirere dig, til at deltage i et regelmæssigt idéudviklings-community.  
 
Eksperimenter dig frem til en løsning
Man må prøve ting af for at se, hvordan det virker. Gennem praktiske eksperimenter finder man ud af, hvad der kan lade sig gøre. Det fortælles blandt andet om Jeff Bezos, opfinderen af Amazon, at han tilbragte sine sommerferier på farfarens gård. Når maskinerne brød sammen, prøvede farfaren med hjælp fra Bezos at reparere dem selv. Ikke fordi han vidste specielt meget om det, men han prøvede sig frem og fandt ud af, hvad der virkede. De eksperimenterede med tingene, til de fandt en brugbar løsning. På den måde voksede Bezos op i en eksperimenterende kultur, hvor problemer ikke var stopklodser, men anledning til at eksperimentere. Det var denne egenskab, der mange år efter skabte Amazon, som vi kender i dag.
 
Amazon blev skabt af Bezos gennem hans naturlige hang til at eksperimentere  
 
Tip: Ny uddannelse.  Hold dig selv og din nysgerrighed i gang ved at tage nye kurser og uddannelser, hvor du kan eksperimentere med ting, du ikke kender.
 
Tip: Reparation.Kig efter ting, der ikke virker. Også materielle ting som en gammel radio i dit hus. Øv dig i at eksperimentere med nye løsninger.
 
Tip: Byg prototyper. Vær fysisk og byg en prototype af den ting, du gerne vil forbedre. Så kan du også fysisk lave om og eksperimentere.
 
Tip: Trial and error. Det er måden at lære på. Ved at eksperimentere og afprøve finder man ud af, hvad der virker.
 
Undgå status quo-bias
Opfinderens fem egenskaber er motiveret af et ønske om at lave om på ting og et mod til at turde kaste sig ud i projekterne. Opfinderne er dermed kendetegnet ved, at de styrer uden om det, man kalder for en status quo-bias. Det vil sige ønsket om, at tingene vedbliver at være, som de altid har været. Har man derimod ønsket om at lave om på ting, følger egenskaberne også i høj grad med. Sammenligner man de innovative virksomhedslederes kalendere med de mindre innovative, vil man ifølge Dyer, Gregersen & Christensen se en stor forskel. De innovative bruger dobbelt så meget tid på at associere, observere, eksperimentere, stille spørgsmål og netværke som de mindre innovative.
 
Tag opfinder-testen her
I mange virksomheder prioriteres lederes evne til at eksekvere over deres evne til at innovere. Det kan være godt, men bliver et problem, hvis ingen i topledelsen har opfinder-dna i sig. Test dig selv her. Giv dig selv point fra 1 til 5, hvor 1 er stærkt uenig og 5 helt enig.
 
1. Mine ideer er ofte radikalt forskellige fra andres.
 
2. Jeg er meget omhyggelig med ikke at lave fejl i mit arbejde.
 
3. Jeg stiller ofte spørgsmål, der udfordrer status quo.
 
4. Jeg er meget organiseret i mit arbejde.
 
5. Nye ideer kommer til mig, når jeg observerer, hvordan folk bruger produkter eller services.
 
6. Jeg afleverer ikke en opgave, før den er fuldstændig perfekt.
 
7. Jeg finder ofte på løsninger ved at kigge på, hvordan andre industrier eller fag løser problemer. 
 
8. Jeg hopper aldrig ud i nye projekter uden grundige overvejelser forinden.
 
9. Jeg eksperimenterer ofte for at skabe nye ting.
 
10. Jeg gør altid alt for at færdiggøre en opgave.
 
11. Jeg taler regelmæssigt med folk fra forskellige organisationer og afdelinger for at få nye ideer.
 
12. Jeg er god til at analysere et problem og finde på løsninger til det.
 
13. Jeg deltager i konferencer for at møde nye folk og se, hvad der rør sig.
 
14. Jeg er opmærksom på detaljer i mit arbejde og sørger for, at ingenting bliver overset.
 
15. Jeg søger efter nye trends og tendenser ved at holde mig opdateret med bøger, artikler, magasiner etc.
 
16. Jeg er meget opmærksom på, at jeg selv og andre leverer resultater.
 
17. Jeg stiller ofte hv-spørgsmål, der provokerer til nytænkning.
 
18. Ting, jeg starter, gør jeg altid færdig.
 
19. Jeg kigger ofte på kunder, leverandører og andre organisationer for at få nye ideer.
 
20. Jeg skriver ofte detaljerede planer for at få mit arbejde gjort.
 
Tæl din score sammen for de ulige numre. Opfinder-skalaen ser sådan ud:
 
Over 45:            Du har meget høj kreativ adfærd
41-45:                Du har høj kreativ adfærd
35-40:                Du har moderat til høj kreativ adfærd
29-34:                Du har lav til moderat kreativ adfærd
Under 28:           Du har lav kreativ adfærd  
 
Gør det samme med de lige numre for at se, hvor du ligger på eksekver-skalaen.
 
 
 
Hvilke kreative egenskaber der kendetegner den succesfulde innovator, har Dyer, Gregersen & Christensen undersøgt i et omfattende forskningsprojekt, der bygger på 8 års studier og interview med over 500 innovatorer og 5.000 ledere og mellemledere i virksomheder fra 75 forskellige lande. Resultaterne blev publicereti Harvard Business Review og i den netop udkomne populærvidenskabelige bog ”The Innovator's DNA: Mastering the Five Skills of Disruptive Innovators” af Jeff Dyer, Hal Gregersen og Clayton M. Christensen. Læs mere her, og se også forfatterne blive interviewet her.
 

 

Følg Kforum

Login med facebook

Folk, der anbefaler 'Test: Er du den nye Steve Jobs?'

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (9)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Mikael Kristensen

Af: Mikael Kristensen / onsdag 24. august 2011

Fyr de voksne og ansat børnene lol (ikke at jeg går for børnearbejde).

Kreativitet har mange veje, og i forhold til mennesketypologi er meget problematisk. at låse sig fast på en vej/type, og så arbejder de jo sjældent alene.


Per Feldvoss Olsen

Af: Per Feldvoss Olsen / torsdag 25. august 2011

Det næste er vel at børnene så også skal testes for dette? Endnu en unødig komplikation af kreativitets/innovations retorikken - det blive aldrig til noget!

Mikael - du har ret lad os overlade det hele til børnene, det er jo ikke mere arbejde vi har brug for - det er omtanke for de stakler der om få år står tilbage med alt det skrammel som hverken Brian (eller jeg?) kan få styr på....
Hvad kommer først børnene eller kreativiteten?
Vh Per
Mikael Kristensen

Af: Mikael Kristensen / torsdag 25. august 2011

Undskyld for mit første indlæg, alt for mange fejl, måske det var et barn der havde skrevet det, lol. Desværre kan jeg ikke redigere det, men jeg prøver med en opdateret version:

"Fyr de voksne og ansat børnene, lol (ikke at jeg går ind for børnearbejde).

Kreativitet har mange veje, og i forhold til mennesketypologi er det meget problematisk at låse sig fast på én vej/type, og så arbejder de jo sjældent alene. "

Per: børn eller kreativitet - spændende spørgsmål :)
Per Feldvoss Olsen

Af: Per Feldvoss Olsen / torsdag 25. august 2011

MK: Spørgsmålet er naturligvis ganske retorisk, og "farligt" - for det kan og må opfattes op mange poetiske måder!

Ville du fx ikke elske dit barn hvis det ikke var kreativt og giver det overhovedet mening at fremelske mere kreativitet i børnene. Hvornår er de kreative nok og hvornår er de "ikke-børn" der derfor skal være mere kreative?
Dette kan være step-stones til en empirisk afklaring af at kreativitet ikke bare er et plus ord, men kreativitet kan også være det vi kalder en intelligensfælde... altså alt det vi dybest set kommer til at spilde tiden med, når vi forsøger at leve!!

Jeg har kigget dybt og længe på hvorfor alle de flotte ord og kreativitets projekterne i Danmark ikke fungere, og jeg mener at svaret ligger i at vi har sat kreativiteten op på en piedestal. Resultatet er at der er opstået en kult omkring begrebet. Kulten er karakteriseret ved at den spiser sine børn, og dermed er kreativitet ikke længere svaret - men kreativitet har udviklet sig til et (dialektisk) problem i-sig-selv... 'hvad er det', har det et DNA, er de andres børn mere kreative end vores - og hvordan får vi banket kreativitet ind i knolden på de uduelige?

Hvad blev der af poesien og empirien - er den erstattet af "kommunikation" om hvad værdierne 'er' - kreativt er blevet et 'meme' - en hjernevirus - som vi ikke kan få stoppet, prøv at lade være med at tænke på kreative elefanter i en glasbutik?

Poeten ville måske spørge: "Where have all the children gone?" - gør en forandring, tænk før det er fors......!
http://www.youtube.com/watch?v=1y2SIIeqy34
Per Feldvoss Olsen

Af: Per Feldvoss Olsen / fredag 26. august 2011

You can't dig a new hole by digging in the same place.....!
Mikael Kristensen

Af: Mikael Kristensen / fredag 26. august 2011

hmm, jeg er ikke helt sikker på hvorfor du vil blande poetik ind i billedet, læser du Heidegger og den slags :)

Anyway, folk vil åbenbart gerne høre om unge der producere. Fra en historie om en dreng der hurtigt kom i medierne, for en ide som så ikke gav mening alligevel, bliver der her svaret på, hvorfor det fik så meget opmærksomhed:

"While I can't do the calculations to prove or disprove the teen's science experiment, I can answer this question. Because we all love hearing about teens doing interesting, cool things in school. Because we all enjoy knowing that children still take an interest in something other than video games. Because it's exciting to hear that a teenager is thinking about things we care about. Because we would trust that when a teen gets an award from the American Museum of Natural History, then he's probably right, or at least right enough, to write about. Because he seems cool, and we like that."

Kilde:
http://www.treehugger.com/files/2011/08/blog-debunks-13-year-olds-solar-power-breakthorugh.php?campaign=th_rss&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+treehuggersite+%28Treehugger%29
Per Feldvoss Olsen

Af: Per Feldvoss Olsen / fredag 26. august 2011

Jeg kan ikke komme nærmere ind på dette uden at afsløre en "stor" forretnings hemmelighed - som i øvrigt er UDRÅBT i det forrige indlæg. Man kan spørge igen.... hvad kommer først børn eller kreativitet? For der er endnu flere svar end vi hidtil har dækket....

Giv flere bud og så kan vi se om du er på rette vej. (ikke helt men det nærmer sig!)
Hvad kan man sige om ham drengen.... Heidegger er ukendt land for mig, men måske kan han hjælpe os?
Per Feldvoss Olsen

Af: Per Feldvoss Olsen / søndag 28. august 2011

Har lige spurgt Mads, han er 11 år. Ordret ref.:

- "Hvad kommer først børn eller kreativitet"

- "Det gør børnene.... "

- "Hvorfor?" (man er vel voksen?)

- "... fordi børnen kan løbe det kan kreativitet ikke!!"

- HÆ!!!

Ikke lige det svar jeg søgte, men det siger faktisk langt mere om børn, kreativitet og børnekreativitet end jeg havde forventet... godt Mads jeg kan tydeligvis ikke lære dig noget nyt om den sag!


Og hvad kan vi voksen så lære af det???
Vh Per
Mikael Kristensen

Af: Mikael Kristensen / søndag 28. august 2011

Hej igen, tak for yderligere input. Har masser i ærmet, men lige pt. kan jeg ikke lege så meget :) Jeg vil dog gerne vende tilbage en anden gang. Blot vil jeg kommentere at det nok er for nemt bare at erstatte "eller" med "og"!

Og så lige en sjov personlighedstest:
http://www.youtube.com/watch?v=kHF0VXPanU8&feature=relmfu
(brug den kun for sjov, validiteten er ikke helt i orden)
Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.
Login med facebook