Thomas B. Andersen
Torben Holleufer
Morten Worsøe Andersen
Benjamin Rud Elberth
Bo Skovfoged
Mads-Peter Eusebius Jakobsen
Martin Ove Rasmussen
Simon Lex
Luhmann og Organisation
Jesper Gaihede
Marianne Neumann Hansen
Michael Teschl
Louise Reumert Hansen
Nikolaj Stig Nielsen
Peter Schjødt
lars beyer
Jomar Reyes
Marc Thrane
Lars Hansson
Signe Grüner Hansen
Marlene Bundgaard Selmer
Christian Mahrt
Lars Dahlager
Katrine Raahauge Nygaard
Oleg Koefoed
Birgitte Lesanner
fredag d. 16. december 2011
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (2)

Timme Bisgaard Munk
Cathrine Fallesen

Kommentar fra Public Relations Branchen

PRB: Servicetjek er fint, men spindoktor-debat kammer over

Morten  Grøn

Morten Grøn

Partner, fmd. Public Relations Branchen

Folketinget har netop besluttet sig for at lave et servicetjek af reglerne for spindoktorer. Ifølge de strategiske rådgiveres brancheforening, Public Relations Branchen, er et servicetjek udmærket, men debatten om spindoktorer er ved at kamme over. ’Vi ender med et selvforskyldt, negativt fokus,’ lyder det fra PRB’s formand Morten Grøn.
Som udgangspunkt har Public Relations Branchen, der er en del af erhvervsorganisationen Dansk Erhverv, intet imod at man tjekker deres medlemmer, som tæller de professionelle PR-virksomheder – for de strategiske rådgivere kan sagtens tåle et servicetjek. Hvad man derimod er stor modstander af er, at debatten ensidigt og vedholdende giver et indtryk af, at strategisk rådgivning er en profession bestående af manipulatorer, der beskæftiger sig med den del af det politiske arbejde, der ikke tåler dagens lys.
 
”Debatten kammer fuldstændig over, og vi ender i en situation, hvor det negative fokus delvis er selvforskyldt, da ingen ønsker at tage bladet fra munden og fortælle, hvad professionen egentlig går ud på. Vores fag handler om, at kommunikere troværdigt, styrke sin legitimitet som aktør på et givent marked, styrke sit kendskab og i det hele taget at bringe afsender og modtager tættere på en fælles forståelse –og det er på tide, at vi får den vinkel på spindoktor-debatten,” udtaler Morten Grøn, formand for Public Relations Branchen.
 
Vores branche handler netop om troværdighed
Blandt Public Relations Branchen medlemmer, som består af professionelle rådgivningsvirksomheder i strategisk kommunikation, arbejder man med ’spin’, men kan ikke genkende billedet.
 
”PR-rådgivere beskæftiger sig med, hvordan en person – fx en politiker – en virksomhed eller organisation styrker sin strategiske position og relation til de vigtigste interessenter. Vores værktøjskasse består af omdømmeanalyser, udvikling af kommunikationsstrategier, dialog med interessenter, rådgivning om virksomhedens handlemuligheder og evt. krav til forandringer samt eksekvering af kommunikation i samarbejde pressen eller direkte over for nøgleinteressenter, ” udtaler Morten Grøn og fortsætter:
 
”Nøglen er troværdighed, og derfor er det problematisk, at spindoktorerne får det stik modsatte skudsmål. Hvis spindoktorer har brug for spin for at få omdømmet synkroniseret med virkelighedens arbejde, så er det måske ikke så skidt med et servicetjek.”
 
Public Relations Branchen organiserer de professionelle Public Relations-virksomheder i Danmark. Medlemsvirksomhederne arbejder med alle dele af Public Relation: fra produkt PR til public affairs og fra issues management til finansiel kommunikation. Det er foreningens formål at udbrede kendskabet til Public Relations og sikre branchens etiske niveau.

Følg Kforum

Login med facebook

Folk, der anbefaler 'PRB: Servicetjek er fint, men spindoktor-debat kammer over'

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (0)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.
Login med facebook