Manisha Mie Petersen
Nanna Kokholm-Erichsen
Marlene Dissing
Frede Asgaard
Janne Bavnhøj
Andrea Mehl Knudsen
Bettina Emcken
John M. Nielsen
Bettina Jensen
Anders Rostgaard
Christina Maria Christophersen
Sandie Primdahl Sørensen
Iben Halling
Lise Heiner Schmidt
Tina Lybæk
gunnar jønsson
Isabel Marschall
Mette-Sofie Kam
Jonathan Kragh
Andreas Birkegaard Stær
Anna Ebbesen
Martin August
Rikke Brøndum
Søren Rønn Willesen
Michael Vestergaard
Ulrik Marschall
Allan Bennich Grønkjær
Allan Bennich Grønkjær
freelance historiker
cand. mag i historie. Tillægsuddannelse i formidling
Tlf. 28835737
Karma: 1 (?)
Oprettet på K Forum: torsdag 22. januar 2009

Jeg arbejder som freelance historiker (se mere på www.abg-historie.dk). Jeg nyder de muligheder en selvstændig arbejdsgang giver. Jeg sætter dog også stor pris på at gå i samspil med andre. Mine erfaringer gør mig i stand til hurtigt at omstille mig til nye udfordringer uden at miste overblikket.


Jeg er meget optaget af dansk kulturhistorie, og jeg er meget velbevandret i dansk fodbolds historie. Det kommer blandt andet til udtryk i bogen "Fodbold, fair play og forretning. Dansk klubfodbolds historie", som jeg sendte på gaden sammen med medforfatteren, David Holt Olsen, i 2007. Derudover formidler jeg om emnet, blandt andet ved at skrive artikler og holde foredrag. Jeg har også gode forudsætninger for at arbejde med den mere generelle danske idræts historie.


Jeg elsker at formidle til lille og stor - ung og gammel. Formidling er en interesse for mig, ligesom det er en stor udfordring. Ingen opgave er ens, og sådan skal det være. Jeg kaster mig gladeligt over nye udfordringer. Både inden for de emner, jeg kender til allerede, men også meget gerne inden for emner, hvor jeg i begyndelsen er på dybt vand.


Min uddannelse som cand. mag. i historie har givet mig stor teoretisk og praktisk indsigt i forskellige fagområder. Jeg har stor erfaring med forskning, analyse, faglig formidling, billedredaktion, idéudvikling, evaluering, kommunikation, PR, dokumentation, research, undervisning, administration og kundepleje. Jeg er en erfaren projektdeltager og –leder.



Gæstebog (1)
Du skal være logget ind for at kunne skrive i gæstebogen.
Ingrid Dahl-Madsen
Ingrid Dahl-Madsen / torsdag 22. januar 2009
Hej Allan, Velkommen til! Din hjemmeside er rigtig god, så du har sikkert travlt i det lille foretagende. Vi tales ved. Knus, Ingrid
Ingrid Dahl-Madsen
envejslinks til Allan Bennich (0)