Nikolai Lang
Helene Nysom Thoning
Jacob Worsøe
Knud Erik Heselaa
TONNY WENDEL
Jonas Norgaard Mortensen
John Veje
Christian Juel Seldorf
nicklas poder
Nina Jagd Jensen
Brian Bentzen
Maja Velsing Groth
Anne Marie (Rie) Andersen
Claus Isling
Anne Drud
Marcus Philip Bryndorf
Suzette Larsen
Martin Brems
Henrik Larsen
Bente Meltesen
Sophie Egede-Schrøder
Kasper Kankelborg
Lise Agerbæk
Pass on media Steffen Kirkegaard
Pass on media Steffen Kirkegaard
Direktør
Viral / sociale medier www.passonmedia.dk
Tlf. 70702072 / 61144472
Karma: 632 (?)

Få kunder via Sociale medier - vi holder foredrag!

Sidst online: i går
lørdag d. 16. august 2008
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Humor i virale film og virale hjemmesider.

 afPass on meida

De virale film der virker bedst er dem som overrasker os og lader os stå med en fornemmelse af - er det virkeligt rigtig? Viral markrting er bare sjovere.

Vi går i teateret, cirkusset og på internet for at blive narret. Vi ønsker simpelthen at blive narret. Det underholder os og derfor sender vi det videre hvis vi er blevet taget godt og grundigt ved næsen.

Men en drift der er stærkere kan være at grine af andre her er eksemplet der overrasker med flest downloads i 2007 Græd over Britney den er set af over 90 millioner mennesker verden over.

7 ting der giver den virale effekt.

1. Folk skal fyldes med kærlighed eller had, glæde eller sorg, vær genial eller enormt dum, vær meget passioneret eller en rigtig bitch.

2. Overrask som her – Kæmp mod bjørne

3. Forsøg ikke at lave en reklame det stinker. BMW lavede en film hvor bilen ikke var andet end en del af filmen. Sony Bravia viser ikke produktet overhovedet, men alle husker filmen.

4. Lad aldrig dine kunder stå uden en mulighed for, at se mere hente mere materiale altså giv dem mere. Nyhedsbreve og konto mulighed er vigtig. Bind dem tæt til dig og dine løsninger / produkter.
Nissan lavede en form se
filmen her eller interviewet med manden bag.

5. Send det videre, folk skal have muligheden for at sende det vider til hinanden delle og ligge det ud hjemmesiden eller deres facebook / myspace eller youtube.

6. Lad folk kommentere på sitet så der kommer en diskussion i gang.

7. Giv adgang til filmen, bruge ikke adgangskoder tilmelding eller anden form for indblanding. Det kan du gøre når filmen eller hjemmesiden er afprøvet.

Nyttige links

Folk, der anbefaler 'Humor i virale film og virale hjemmesider. '

Der er ingen, der har anbefalet 'Humor i virale film og virale hjemmesider. ' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Kommentarer (3)

Kasper Bergholt

Af: Kasper Bergholt / søndag 17. august 2008

Tak for en fin minianalyse af virkemidlerne i virale film. GoViral gør det jo godt på verdensplan, må man sige.

Jeg faldt lige over et speciale, der måske kan interessere nogle af brugerne hér.



Det indeholder dels en analyse af viral-begrebet -- bl.a. med udstikkere til Dawkins mem-teori.  Der er også interviews med Thue Ravn fra Ørestadsselskabet, Magnus Restofte fra Vega, Peter Arnfeldt fra Dong og Dorte Weinkouff Barsøe fra Tivoli.

/
Kasper

Pass on media Steffen Kirkegaard

Af: Pass on media Steffen Kirkegaard / søndag 17. august 2008

Hej Kasper,

Tak for linket jeg ser på specialet.


MVH Steffen
Synnøve Carlsson

Af: Synnøve Carlsson / lørdag 14. marts 2009

Hej Kasper
Jeg vil også meget gerne se det link. Er det muligt?

Af: anonym / 09.02.10

Gem
 
 
 
Asger Liebst

Kompetent kommunikationsm...

/ for 29 minutter siden

Lange PR søger en erfaren...

/ for ca. 1 time siden

Cohn & Wolfe søger skarp,...

/ for ca. 1 time siden

Mia Lind
Mia Lind har oprettet en profil på K Forum / for ca. 2 timer siden

Brian Due