Trods min nylige færdiggørelse af journalistuddannelsen, har jeg alligevel mere erfaring, end de fleste får inden for de første par år i uddannelsen; stringer i Kairo for Politiken, projektudvikler på det kulturelle udvekslingsprojekt støttet af Mellemfolkeligt Samvirke: Middle East Expedition og stifter af det politiske debatsite, BorgenZoo.dk.
Jeg har altid haft gang i noget, men har det seneste års tid taget mig ro til at finde jordforbindelsen, få ro med min kæreste og med at få gjort min uddannelse færdig, så jeg også på papiret er journalist.
Jeg er nu klar til det rigtige arbejdsmarked og til at gå i dybden med noget nyt.
Vigtigst af alt er, at jeg fortsætter med noget, hvor hundrede procents engagement er krævet, og hvor jeg selv udvikler mig fagligt.
Mine interesser er politik og politisk kommunikation, som jeg har styrket med mine fag på Københavns Universitet i Interkulturelle studier og på det amerikanske universitet i Kairo i politisk filosofi. Udlandsstof med ekspertise på Mellemøsten og Frankrig, eftersom jeg har boet begge steder og taler fransk og arabisk (egyptisk).
Herudover bruger jeg tiden på at styrke fokus gennem yoga og meditation og inviterer så ofte, jeg kan komme til det, mine venner til mine mange hjemmelavede madprojekter.