har hele dagen gået og været rimeligt nomineret ved Cannes Lions/Radio Lions for et radiospot vi lavede for TV 2's Armadillo Aften. Det er vel så TV 2 i finalen ved VM i reklame? Hør spottet her: http://www.radioguru.dk/
Idékanon der får kanonidéerProfessionel profil: Tekststærk kommunikator med skarp analytisk sans og konceptuelt tænkende kreativ med krøllet hjerne. Ekspert i idéudvikling og kreative metoder samt markedsføring af tv-programmer. Særlig viden om bl.a. målretning af kreative processer og om at få idéer på kommando.
Privat: Livsnyder med sans for al gastronomisk guf, målrettet motionist med appetit på bjergetaper og passioneret skiløber. 3-dobbelt onkel med licens til at lege.Mit hjertebarn er kreative teknikker og metoder – jeg underviser og laver workshops i idéudvikling i større og mindre grupper og modererer konkrete idéudviklingsprocesser - udover en massiv hands-on erfaring med kreative processer har jeg eksamen i kreativitet og idéudvikling fra Update og har iøvrigt udviklet min egen unikke kreative metode.Jeg har desuden 13 års kreativ erfaring inden for stort set alle felter af tv-markedsføring og har siden 1999 udfoldet mig som trailerproducer med en særlig force indenfor større konceptuelle opgaver. Jeg har en stærk analytisk sans der hjælper mig med at pin-pointe præcis hvad der er essensen ved et givent program og en skarp pen som mit primære kreative arbejdsredskab. Denne praktiske erfaring opgraderede jeg i 2006 med et speciale om metoder til tv-markedsføring hvor jeg især analyserede metoder til målretning af kampagner og målretning af den kreative proces. I mit drømmejob har jeg til opgave at skabe et kreativt miljø og lede/coache grupper gennem udfordrende kreative processer men får også rum til selv at udfolde mig kreativt. Jeg er imidlertid også meget interesseret i at udvide mit erfaringsområde til andre discipliner og brancher end tv, f.eks. har jeg et understimuleret skrivetalent (på tv er tekster forbasket korte) som kunne have stor glæde af et ophold på print eller web.
2008 - 2008, Ekstern lektor
Københavns Universitet
Siden 2008, Kampagneleder
TV2
2007 - 2008, promoproducer
TV2 Networks
1999 - 2007, Trailerproducer
DR
1995 - 1999, udsendelsesleder/speaker og producer
1994 - 2008, Kreativ konsulent og Direktør
Fonofon Film
1993 - 1995, Instruktor
1990 - 1990, trainee
Maersk Inc, Madison New Jersey
1987 - 1990, Shippingelev og -assistent
A.P. Møller
Hvad angår fortøjringer, sejlede jeg i sin tid på job-togt fra Havnegade, men nu er jeg gået i land på selvsamme kaj igen. Det er fint med job og stads.
Lad os satse på K-Bar til øl og flere røverhistorier fra det sønderjyske...
God weekend. KH
Mit båd er lagt til kaj i Havnegade igen - tror den er lidt bedre tøjret denne gang...
Med ønsket om en herlig sommer og god cykelvind - Håber træningen går efter planen.
KH
vi tror da atet smil er detsom der skal tilsom åbner opfor gode jobog bil og husog sus og dusOg hvis du tror på denHva' så - ja, så ik' noget, stille og roligt10-4, 20-8 - tjek hundenWhat's upHave a nice dayHusk lige at ta' flaskerne med ned, når du går mand.
Shubidua
Banner-annoncer