Efter 15 år som højskolelærer tilstræder jeg fra 1. nov. en ph.d.-forskerstilling på Lunds Unversitet.
Emnet er: "Paradoks og virkelighed hos Gunnar Ekelöf. En undersøgelse af paradoksets status i Ekelöfs digtning i diskussion med Søren Kierkegaard". Projektet har til formål at vise i hvor høj grad Ekelöfs digtning bidrager med et æstetisk og filosofisk modsprog til det gældende magtsprog, der omgiver os.
Jeg er uddannet mag. art. og har et alsidigt virke som underviser, kritiker, forfatter og foredragsholder.
Efteråret 2007 stiftede jeg min egen skriveskole - Conrads Skriveskole i Vanløse - under mottoet:
Sæt den højeste standard for din sproglige formåen, og har pt. 3 kurser kørende - se under: www.nealashleyconrad.dk. Der vil man også finde et udførligt cv, hvis man skulle have brug for at kigge mig nærmere i kortene.
Litteratur og musik har i enhver forstand stået i centrum for mit arbejdsliv.
I de senere år har jeg også lavet film, arbejdet som free-lancer og som underviser i emner som skrivekunst og Proust & Kierkegaard.
Jeg har 15 års erfaring som skrivelærer og litteratunderviser på Krogerup Højskole i Humlebæk.
Sideløbende jeg været anmelder for dagbladet Informaton, og senere kulturskribent, kritiker, forfatter og foredragsholder.
Mit skriftlige hovedværk er foreløbig: Skønheden er en gåde. Søren Ulrik Thomsens forfatterskab, 2002.
Har senest fungeret som filminstruktør-assistent på den dokumentarfilmen Ekelöfs blik, udsendt 2007, skabt i samarbejde med instruktøren Claus Bohm, i anledning af 100-året for en Skandinaviens største digere, svenske Gunnar Ekelöf.
Udover at undervise og holde foredrag er jeg til daglig tilknyttet Forlaget Multivers, hvor jeg fungerer som free-lance redaktør og er desuden koordinator for den igangværende nye danske oversættelse af Marcel Prousts roman På sporet af den tabte tid. Jeg har været formand for Det danske Proust-selskab fra 2003-2008.