Cand. scient. soc. med speciale i Public Relations fra Roskilde Universitetscenter.
Min erhvervserfaring tager sit afsæt i Novo Nordisk i 2003, nærmere bestemt afdelingen stakeholder relations – som driver og overvåger aktiviteter i forhold til CSR og den tredobbelte bundlinje.
Herefter blev det til ansættelse hos (nu forhenværende) Ørestadsselskabet med jobfunktioner som henholdsvis pressekoordinator og fungerende pressechef. Her stod jeg bag den eksterne kommunikation om den københavnske Metro og den igangværende byudvikling af Ørestad på Amager.
I januar 2007 bevægede jeg mig ind i arkitekternes verden, med ansættelse som presseansvarlig i firmaet schmidt hammer lassen. En del af mit arbejde bestod i at formidle en igangværende internationaliserings- og professionaliseringsproces af virksomheden.Siden januar 2009 har jeg været pressekoordinator i DR med ansvar for DRs koncern-kommunikation.
Hej Jonas,
Velkommen i medieklubben :-)
Det lyder spændende med dit job hos arkitekterne - skriv endelig hvis du har spændende historier til Politiken. Jeg sidder pt med design og arkitekur på Magasinet.
Kh Mille
Banner-annoncer