Jens Barslund Mikkelsen
Martin Sandvad
Helle Hartmann Jensen
Mie Petersen
Lene Lorentzen
Diana Hoffmann
ulla holger
Jesper Wulff Toft
Marianne Voigt
Jens Bøgh
Carina Munck Olsén
Andre Malling
Svend Seegert
Søren Rahr
Patrick Bay Damsted
David Ingemann
Marianne Harbo
Anders Colding-Jørgensen
Sanne Jacobsen
Anne Bruun Nielsen
Ellen Nybo
Nanna Engberg
David Hoskin
Lone Juric Sørensen
erik FREDERIKsen
Uffe Lyngaae
Jon Kiellberg
Jon Kiellberg
Kommunikationsrådgiver og klummeskribent
Cand.scient.adm.
Tlf. 27629098
Karma: 308 (?)

Ny politisk klumme. Læs mere på www.spinforgalleriet.dk

Oprettet på K Forum: fredag 9. marts 2007
lørdag d. 16. juni 2007
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Klare udmeldinger fra De Radikale

Det er et strategisk træk af De Radikale, at de med deres nye strategi tegner en klar skillelinie mellem dem selv og Ny Alliance i forhold til, hvem der byder Dansk Folkeparti op til dans næste gang, der er afdansningsbal på Borgen.


Med De Radikales markering om, at de ikke vil samarbejde med Kjærsgaard og co., positionerer de sig igen som et vaskeægte midterparti - og melder klart ud i forhold til deres holdninger og standpunkter over for Dansk Folkeparti.

Det samme gjorde sig gældende for NA, da de præsenterede sig selv som den store politiske “revolution” i dansk politik for lidt over en måned siden. Khader og co. tog klart afstand for Dansk Folkeparti - siden har de dog trukket følehornene til sig igen (ligesom deres skattepolitik på 40 procent) og åbner nu op for, at man da godt kan (sam)arbejde med Dansk Nationalorienteringsparti - andet vil være udemokratisk!!? NA skal nu passe på, at de ikke bliver mere radikale end De Radikale: Ubeslutsomme, uden klare politiske udmeldinger og som et svingdørs parti med ratslør..

De bedste hilsner
Jon Kiellberg
Politisk Analytiker

Folk, der anbefaler 'Klare udmeldinger fra De Radikale'

Der er ingen, der har anbefalet 'Klare udmeldinger fra De Radikale' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (1)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Jeanette Serritzlev

Af: Jeanette Serritzlev / lørdag 16. juni 2007

Kære Jon

Ligesom så mange andre venter jeg da også i spænding på at finde ud af, hvad Ny Alliance egentlig mener - men de har på intet tidspunkt sagt, at de ville holde Dansk Folkeparti uden for indflydelse; kun at de ønskede at minimere den.

Jeg er godt klar over, at mange radikale - i begge partier - helst så, at Dansk Folkeparti slet ikke eksisterede på det politiske landkort, men det gør de jo. Temmelig fremtrædende endda.

Hvis Ny Alliance havde slået sig op på, at de kun alene ville agere støtteparti for en VK-regering, ville det for alvor have været utroværdigt.

Som jeg hørte Henrik Qvortrup sige til en konference sidste år, er det altid meget godt at forholde sig til virkeligheden, som den er. Og det er, mener jeg, hvad Ny Alliance gør.

Der er mange, der ikke bryder sig om DF, men der er så sandelig også mange, der værdsætter dem. Er man i tvivl, kan man blot se mandatfordelingen efter 2005-valget.

Radikal logik?
Men en ting er sikkert: Tilbage står nu kun et ultimativt krav.
"Det er, at regeringen er uafhængig af Dansk Folkeparti. Det enkle er, at vi kan samarbejde med alle."

- Margrethe Vestager i Berlingske Tidende dags dato.

Det er jo fint nok, at de radikale slår sig på "det rigtige værn mod Dansk Folkeparti". Dermed er de bare heller ikke en troværdig samarbejdspartner til en borgerlig regering.

Det kan synes lidt pudsigt, at vi meget vel kan se en konstellation, der hedder VK-regering med DF og NA som støtteparti. Det er samtidig alt andet end usandsynligt. Og NA vil kunne gøre det uden at bryde med det, de har sagt fra start; for de vil nemlig have nået deres mål - at mindske DF's indflydelse.


Jeanette Serritzlev

Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.