Angelica Berg
Sofie Carsten Nielsen
André R. Monetz
Marcel Fuursted
Troels Præst Andersen
Jan Møgelbjerg
Christian Drachmann
Karen Sundahl
Peter Balle
Asger Vigeholm
Birgitte Iversen
Kathrine Pilgaard Jensen
Kristian Dyg
Andreas Keinicke
Kia Aagaard
Mette Kristensen
Luisa Sørensen
Satnam Singh
Daniel Laursen
Lisbeth Jensen
Historiefortælleren Steiner
Jesper Vad Kristensen
Cathrine Mejdal
Susanne K.A. Nielsen
Matias Hansen
Klaus Petersen
Erik Willumsgaard
Erik Willumsgaard
Konsulent
Cand.scient.pol.
Tlf. +45 33239954 / +45 26876954
Karma: 968 (?)

Kommunikerer på de sociale medier og toponymiserer i Kommunen

Oprettet på K Forum: onsdag 31. januar 2007
fredag d. 2. februar 2007
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Vi fra Det Konservative Venstre....

Karen Jespersens tur hen over det politiske spektrum, med en foreløbig endestation i Venstre samt de stadig dybere rynker i panden hos de klimatologer, som i disse dage er samlet i FN's klimpanel i Paris, aktualiserer nedenstående blog fra 1. juledag fra undertegnede.

Bloggen skulle gerne illustrere alle de parametre, som er indover, når vi skal finde vores politiske ståsted. Når jeg til nedenstående tilføjer, at jeg på grund af et anarkistisk gen har det svært med alt for megen offentlig styring af vores liv, og er fascineret af det frie markeds lige så anarkistiske, men dog ganske effektive styrke til allokering af ressourcerne, og skal få det til at gå op i en højere enhed med et 35 år gammelt medlemsskab af SF og deres politik for et bæredygtigt samfund, så bliver forvirringen ikke mindre! Men så længe det hænger rimeligt sammen i praksis, går det vel an...

Eksemplerne i nedenstående er hentet fra den aktuelle debat om den globale opvarmning og den lokale debat om Københavns udvikling, men kunne lige så vel være hentet på det nationale niveau.

Vi fra Det Konservative Venstre .....

"Beboet ø sunket i havet"
Offentliggjort 25. december 2006 17:36 | af Erik Willumsgaard

Konservativ bekymring for den globale opvarmning i 60'erne

Da jeg som noget yngre skulle til at finde mit eget politisk ståsted tilbage i 60'erne, var valgmulighederne ikke så store, for mine forældre var henholdsvis venstremand og radikal, og jeg skulle markere min selvstændighed ved at vælge noget andet end dem! At kigge til de venstre for de radikale, forekom helt udelukket i landsbyuniverset.

Men da de konservative ovenikøbet var de eneste på det tidspunkt, som var begyndt at tale om at beskytte miljøet, og de oveni på det tidspunkt stadig udgjorde grundstammen i Danmarks Naturfredningsforening, var de bestemt også et tiltrækkende valg for en dreng, som var bekymret over den hastige nedbrydning af naturen og kulturarven.

Den unge konservative profil Knud Bro ytrede endda bekymring for den globale opvarmning, som man dog dengang kaldte for "varmeforureningen".

Den Kristelige Gymnasiastbevægelse --> SF

Senere påvirkning af stærkt venstreorienterede, "ungdomsoprørske" elementer i Den Kristelige Gymnasiastbevægelse, direkte importeret til den jyske hede fra Århus Universitet, fik dog skællene til at falde fra mine øjne og mig til at indse, at den konservative bekymring for miljøet var ren fernis over en politik, som først og fremmest havde til formål at jævne vejen og fjerne flest mulige forhindringer for erhvervslivet, de konservative kærnevælgere. Dette er også tydeligvis er den nuværende regerings politik, selvom der er kommet lidt klarere miljøprofil i fernissen med indskiftningen af Conny Hedegaard i stedet for Hans Christian Schmidt, som ikke gjorde noget som helst for at skjule sin ærlige mening om "naturen, det billige skidt".

Socialdemokratisk og radikal disrespekt for kulturarven

Men, hvad angår hastig nedbrydning af kulturarven, kan socialdemokrater og radikale nu også være godt med. Når man ser på Ritt Bjerregaard og Klaus Bondam fremfærd i København, er det tydeligt, at de mener det alvorligt, når de siger, at for dem er "intet helligt". Lad os få brækket al det gamle skidt ned, og få bygget nogle skyskrabere i stedet, synes mottoet at være hele vejen rundt. Borgerinddragelse og byplanlægning er også forældrede begreber i deres lærebog. Næ, lad os nu invitere fremsynede investorer til nogle lukkede møder og høre, hvilke gode idéer de har til spektakulære byggerier, tegnet af internationalt kendte arkitekter. Først bebygger vi Bryghusgrunden, så fortsætter vi med Vandværksgrunden og Tivoli. Og lad os endelig få nogle flere idéer på bordet fra driftige og visionære investorer. Tænk, hvor spektakulært der kan bygges på Rådhuspladsen, Christiansborg Ridebane, Christiansborg Slotsplads, Kgs. Nytorv. Ja, og hvis vi fylder Søerne og hele havnen op, så kan der både bygges motorveje og endnu flere spektakulære byggerier her.

Men så er det vist, at der er par stykker, som får lyst til at mane til eftertanke, ja til lidt KONSERVATIV forsigtighed i omgangen med den kulturarv, som vi jo netop har arvet.

Pas på vores arv - støt Det Konservative Venstre!

Tidligere har vi haft Det Radikale Venstre og Det Nye Venstre. Det er nu på tide, at vi på venstrefløjen markerer os som Det Konservative Venstre!  Som en kritisk kraft, der vil arbejde for at bevare, konservere, både den natur og den kultur vi har arvet, inden de "progressive" erstatter Københavns Rådhus med et nyt kontordomicil for kapitalstærke fonde, og inden endnu flere lavtliggende øer - og lande - bliver opslugt af havet som følge af den globale opvarmning!

 


PS: Én af de "studenteroprørere", som beærede vores lokale afdeling af den kristelige studenterbevægelse på Grindsted Gymnasium med et besøg, var såmænd Niels Ole Finneman, som dengang var én af de fremmeste bekæmpere af professorvældet.

Folk, der anbefaler 'Vi fra Det Konservative Venstre....'

Der er ingen, der har anbefalet 'Vi fra Det Konservative Venstre....' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Kommentarer (4)

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter og understøt formålet med Kforum, som er at dele viden og erfaringer om kommunikation.

Læs Kforums takt og tone for god debatkultur her
Niels Ole Finnemann

Af: Niels Ole Finnemann / søndag 4. februar 2007

Kære Erik Willumsgaard,

Ja, det er da helt i orden at nævne. Jeg er glad for at du skriver, vi bekæmpede professorvældet, og ikke professorerne. Det lykkedes som bekendt. Man indførte et noget bredere kollegialt styre og gav plads til studenterne. Idag er situationen derimod helt vendt på hovedet. Nu er det ministervælde. Professorerne er sat helt udenfor enhver indflydelse undtagen den faglige, og selv her har de kun eksemplets magt. Jeg selv har således selv ikke mindre end 8 overordnede: en studieleder, en institutleder, en prodekan for undervisning, en anden for forskning, en dekan, en rektor, en bestyrelsesformand og ovenover alting et ministerium.

Det er et system, der er glimrende til at sende beskeder ned gennem, mens kommunikationen den anden vej næsten er gået helt i stå. Lederne har simpelthen ingen føling med forskningen og forskerne. De har ikke tid - og det forskerne siger passer ikke særlig godt med det ministeriet kræver.

Problemet i dette system er, at hverken politikere, minister, embedsmænd eller bestyrelsesformænd  har nogen føling med den internationale forskning. Rektorerne har i bedste fald kun føling med deres eget fagområde. Det samme gælder dekanerne. Man kan ikke engang regne med at institutlederne har føling med den internationale forskning, deres institut deltager i. Vi har således i Danmark fået et system, hvor dansk forskning underlægges lokale politiske horisonter uafhængigt af den internationale forskning. Det vil stensikkert fører til en radikal sænkning af forskningskvaliteten i de fleste fag - undtaget måske tidens "strategiske" fag som nanoteknologi og bioteknologi. De får ihvert fald ressourcerne til at følge med, mens andre fag presses hårdt.

Jeg tror ikke det skyldes ond vilje hos aktørerne. Det er snarere resultat af at politikerne i den moderne strid mellem fakulterne har fattet for stor tillid til en samfundsvidenskabelig elite, der gir politikerne utroværdige løfter om styringseffektivitet. Men samfundsvidenskaberne kan ikke styre hverken naturvidenskaberne eller humanvidenskaberne. De "styres" som samfundsvidenskaberne selv, der imod af den internationale forskning.
Erik Willumsgaard

Af: Erik Willumsgaard / søndag 4. februar 2007

Kære Niels Ole Finnemann



OK, ja. Godt nok skrev jeg "såmænd", men trak heller ikke paradokset længere end som så!



Og, jo jeg er enig i, at scient.pol.'er, polit'er og oecon.'er har formået at indgyde politikerne nogle urealistiske forestillinger om mulig styringseffektivitet. Og at et af de steder, hvor disse forestillinger har gjort arbejdet allermest tråkigt, er inden for universiteterne og andre højere læreanstalter.
Erik Willumsgaard

Af: Erik Willumsgaard / onsdag 30. maj 2007

Jeg var én af dem, som rimeligt hovedkuls - efter 35 års medlemsskab af SF - meldte mig under de nye (blå?) faner hos Ny Arrogance, som er blevet et etableret pseudonym for den nye partidannelse - som i disse dage løber sig nogle frygtelige staver i livet omkring "Eyvind Vesselbo-" og andre "affærer".

Jeg har tilfældigt gennemlæst ovenstående blogindlæg, som blev skrevet i anledning af Karen Jespersens tur hen over spektret, og synes egentlig det får mit partiskifte til at se ud som en forklarlig handling på baggrund af tidligere overvejelser.

Om det bliver et ophold hos NA af længere varighed vil i høj grad afhænge af det endelige partiprogram. Som jeg selvfølgelig håber at kunne sætte mit præg på!

Erik Willumsgaard

Af: Erik Willumsgaard / onsdag 30. maj 2007

Noget af det vigtigste for mig i Ny Alliance er at få udviklet en skarp miljøprofil:



·       
Vi skal tage alle kendte trusler på miljø- og klimaområdet yderst alvorligt.

- Smart Growth: En klar politisk
satsning på miljøet, dels for at forbedre miljøet, men i særdeleshed for at
gøre DK til et højteknologisk og højeffektivt miljøsamfund.

- EU skal nedbringe sin afhængig af Rusland
og Mellemøsten
på energiområdet..

- Derfor må der udvikles og følges en yderst ambitiøs
bæredygtig strategi
.

- Der skal tages fat på de områder, hvor det virkeligt batter noget, først og
fremmest transportsektoren

- Behovet for biltransport skal nedsættes
meget betydeligt gennem en investeringer i infrastruktur og kollektiv trafik
samt ved skatteincitamenter

- F.eks. indførelse af trængselsafgifter og
højere benzinafgifter

- Danmark/Skandinavien skal forbindes
med det europæiske højhastighedstognet



Hvis du vil deltage i debatten skal du have en profil. Du kan oprette en profil på kforum her. Det tager få minutter.
Login med facebook