Jacob Kildebogaard
Christian Villum
Thomas Schmidt Jørgensen
Claus Selvejer
Ole Birk Olesen
Helle Caspersen
Ann-Cathrine Jensen
michael møller
Connie Maria Westergaard
Vanessa Graarup
Zubir K. Shah
Mikkel Kruse
Denny Toft
Peter Buchardt
Louise Rygaard Jensen
Christina Desirée Bolvig Stentebjerg
Henrik Bach
Vibeke Norup
Birgitte Vedelstorp Andersen
Marcus Róin Skovhus
Kresten Roland Johansen
Ann-Marie Ramm
Kim Jacobsen
Dorte Klemensen
Hanna Line Jakobsen
Jacques Gauguin
Anna Hjorth Helmers
Anna Hjorth Helmers
cand. comm med to-fags bachelor i kunsthistorie/visuel kultur og kommunikation
Tlf. 22272584
Karma: 25 (?)

blogger om jobsøgning og personlig branding

Oprettet på K Forum: tirsdag 10. juli 2007
Nyuddannet cand. comm med to-fags bachelor i kunsthistorie/visuel kultur og kommunikation



Har primært interesse for kommunikation og visuel kommunikation indenfor kunst, kultur, design og mode. Har arbejdet med webdesign for Vestsjællands Kunstmuseum (Artlovers.dk), snuset til interaktive installationer i lyd, rum og tekstil (KUA) og skrevet en række opgaver om mode som kommunikation og symbol (subkulturer, magasiner, forbrugerisme) og fotografiets grænse mellem realisme og kunst (snapshot-æstetik).   I min fritid er jeg autodidakt kunstner med interesse for maleri, foto og poesi.  Har været med til at lave bloggen www.kuratorpaanettet.dk der formidler viden om netkunst og anmelder netkunstværker.  Er  endvidere skaberen af det kreative netværk "netværketTAkunsten", som har til formål at fungere som en platform for networking blandt udøvende kunstnere og kreative sjæle.  

Mit ønske er at finde drømmejobbet, hvor jeg får mulighed for at forene min kreativitet med min strategiske og analytiske kunnen. Mine interesser er: Branding, PR, Mode (fotografiet), Design, Kunst, Kultur, Webdesign, Kreative processer, Image, performativ kommunikation og ekstern kommunikation.
Se også min profil på www.myspace/anna_hjorth_helmers , hvor du kan se eksempler på min kreativitet. 


Inspirationskilder:  Bosch og Fjord (for deres evne til at lave design, der kommunikere og opfordre til kommunikation), Wolgang Tillman, Corinne Day, Nan Goldin (for deres evne til at forskønne og kommunikere det hverdagsagtige og normalt uskønne gennem fotoet) og mange andre.

Interesser

Erfaring

2010 - 2010, kommunikationsmedarbejder

Krudttønden

Siden 2009, ejer

cand.netvaerk

Siden 2009, kommunikationsmedarbejder

Netfilmmakers.dk

2007 - 2008, studentermedhjælper

Teknologisk Institut/ Idé og Vækst

2004 - 2006, kontorarbejde/kodning

Arbejdsskadestyrelsen

Uddannelse
Gladsaxe Gymnasium, Københavns Universitet Amager, Roskilde Universitets Center
Gæstebog (3)
Du skal være logget ind for at kunne skrive i gæstebogen.
Nikolai Gaardboe Johnsen
Nikolai Gaardboe Johnsen / mandag 10. september 2007
Hello Anna

Specialet skrider fint fremad, men vi er også under lidt af et pres, da vi har sat vores deadline til ultimo december.

Skrivelsen skulle gerne komme til at handle om web 2.0 vs. ROI. Vi vil forsøge at vurdere, hvilke problemstillinger, der består i at skulle overføre effektmålinger af traditionelle mediekampagner til alle disse nye, digitale medier, der springer ud.

Hvordan går det med dine specialeplaner?

Nikolai

Emil Spangenberg
Emil Spangenberg / onsdag 25. juli 2007
Hej Anna. Nu er vi "venner" i to ikke-fysiske fora - amazing!
Og som Nikolai nedenfor er jeg intet mindre end dirrende af spænding for få forklaret hvad en fod safari egentlig er...
Nikolai Gaardboe Johnsen
Nikolai Gaardboe Johnsen / mandag 23. juli 2007
Hej Anna Helmers. Så lige din myspace-profil som opfordret til. Den en sgu kreativ og flot. Selvom jeg aldrig helt har kunnet finde op og ned i det univers. Hvad i alverden er en fod-safari? En udflugt hvor man kun skyder efter vildfarne ankler og nedefter?
Hygge. Nikolai
Maria Lindebæk Nielsen
Mikael Svendsen
Ulrik Jantzen
Kresten Schultz Jørgensen
Silas Gøttler
Jakob Bruno Kjærgaard Brun
Grazielle Aaholm
Simone Zeitler Pehn
Anna s envejslinks ud (9)
Lasse Rimmer
Kristine Samson
Parastou Booyash
Hannah Hesse Hoffmann
Signe Høj Nielsen
Jesper Laursen
Christian Fomsgaard Johansen
Anne Ristock Stender
envejslinks til Anna (1)
Michelle Bea Lund