Pia Bentved
Anne Marie Kjærsgaard Petersen
Birgitte Prang
Mikkel Henssel
Jakob Møller Volf
Jakob Holtet Thomsen
Lise Munk-Schaltz
Mikkel Bro Petersen
Pernille Byrgesen
søren schkliaroff
Heidi Nyby
Majbritt Christensen
Hanne Frost
Carsten Ohm
Anne Randbo
Jens Ulrik Lange
Ditte Madvig Evald
Karin Ilsøth Rasmussen
Michael Kjær
Anders Ojgaard
Mona Møller Jørgensen
Rasmus Munch Pedersen
Christian Drachmann
mandag d. 20. august 2007
Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Tags

Ingen tags

Anbefalinger (0)

Ingen anbefalinger

Patientnetværk – social anerkendelse via Web 2.0

Christel Krabbenhøft
Anne Borg Jensen
Camilla Bruun Jakobsen

Anne Borg Jensen

På barsel

Camilla Bruun Jakobsen

Webkonsulent, projektleder & pressemedarbejder

Forbrugerstyrelsen

Man kan bruge lang tid på at diskutere hvad Web 2.0 er. Man kan også bare omsætte det til praksis et sted hvor der virkelig er behov for det.

Et stort behov

Alle mennesker har brug for anerkendelse. Alle mennesker har brug for at kommunikere. Som patient har man yderligere brug for at kommunikere med og blive anerkendt af nogen, som forstår ens situation til fulde.

 

Sundhedsfagligt personale oplever, at patienter stiller nye krav til dem – krav om en målrettet kommunikation, krav om omsorg, krav om detaljerede informationer. Det økonomiske pres gør kravene svære at opfylde.

 

Patienter uden patientforening - korttarmspatienter

Nogle patienter finder ligesindede at tale med i patientforeninger, andre orker det ikke. Andre patientgrupper igen har slet ikke en patientforening. Dette gælder bl.a. korttarmspatienter på Rigshospitalet. De er få, de er spredt geografisk over hele Danmark, og bortset fra tilfældige møder på Rigshospitalets stuer og gange har de ikke kontakt til hinanden. Sygdommen griber væsentligt ind i deres hverdag, det er svært at passe et fuldtidsarbejde, svært at tumle med børnene, og svært at finde overskud til nye sociale kontakter.

 

En målgruppeanalyse af gruppen af korttarmspatienter afdækkede – ikke overraskende – at patienterne da også har en række store uopfyldte kommunikationsbehov. Patienterne efterlyser let adgang til informationer om deres sygdom og mulighed for at udveksle erfaringer, for eksempel praktiske forholdsregler ved udlandsrejser – men også information om ny forskning om deres sygdom. De patienter, der føler sig allermest magtesløse, har desuden et stort behov for at tale med andre i samme situation. Med andre ord efterspurgte de informationer, erfaringer og dialog med ligesindede.

 

Web 2.0 – designparadigme og brugerindflydelse

De internetbaserede applikationer som Web 2.0 har båret med sig, har alle det til fælles, at de tillader brugerne at samarbejde og dele informationer online. Den eksakte definition af hvad Web 2.0 er, er stadig genstand for debat ud fra to aspekter. Det ene aspekt er det tekniske, også kaldet designparadigmet. Det vil aige måden de forskellige teknologier opbygges på. Det andet aspekt er det sociale, som handler om de nye muligheder for den enkelte brugers indflydelse, og hvad det kan komme til at betyde for den måde, hvorpå vi bruger og opfatter internettet. Web 2.0-teknologierne drager fordel af de muligheder, internettet tilbyder og skaber på den måde relationer mellem mennesker i langt højere grad end tidligere teknologier. Det er netop det sociale aspekt, som er relevant for patienternes uopfyldte kommunikationsbehov.

 

Patienterne som meddesignere

På baggrund af målgruppeanalysen af korttarmspatienterne munder specialet ud i konceptudviklingen af et patientnetværk. I ægte Web 2.0-ånd havde patienterne på en workshop stor indflydelse på, hvilke funktionaliteter den endelige vision af patientnetværket skulle indeholde og idegenerede på hvad de forskellige funktionaliteter kunne bruges til. Netværket er under udarbejdelse og forventes i luften i løbet af vinteren 2007-08.

 

Speciale: Webbaseret kommunikation i sundhedssektoren – et speciale i samarbejde med Rigshospitalet


Nyttige links

Folk, der anbefaler 'Patientnetværk – social anerkendelse via Web 2.0'

Der er ingen, der har anbefalet 'Patientnetværk – social anerkendelse via Web 2.0' endnu. Vær den første!

Du har mulighed for at skrive en kommentar til din anbefaling, dette er valgfrit.
Gem Annuller

Gem som link:

Share on Facebook
Delicious
Post to MySpace!
Stumble It!

Kommentarer (6)

Af: Anette / mandag 27. august 2007

Supergodt initiativ!

Thumbs up!
Erik Willumsgaard

Af: Erik Willumsgaard / tirsdag 28. august 2007

Enig Anette! Jeg blev nysgerrig efter at vide, hvad det drejede sig om og fandt bl.a. følgende:

http://www.rigshospitalet.dk/rh.nsf/Content/10B0C5C935C99BCAC1256FBA004BCFA0?OpenDocument
Søren Skovbo Nielsen

Af: Søren Skovbo Nielsen / onsdag 29. august 2007

Tillykke med afsluttet speciale!

Det er et spændende og relevant emne som I har fat i, kommer der ikke en artikel ud af det?
Camilla Bruun Jakobsen

Af: Camilla Bruun Jakobsen / mandag 3. september 2007

Kære Erik, Anette og Søren

Tak for skulderklappet, det er jo altid dejligt, når der er nogle, der kan bruge det, man har lavet, til noget. Artikel? Jo, hvorfor ikke. Nogen gode forslag til, hvad den skulle handle om?

Af: Trine Petersen / torsdag 6. september 2007

Pudsigt - og ret sjovt - spørgsmål fra en af forfatterne selv! Pointerne i - og læringen fra - jeres speciale måske!
Camilla Bruun Jakobsen

Af: Camilla Bruun Jakobsen / fredag 7. september 2007

...så hvad er mere oplagt end at spørge dem, der skal læse en artikel, hvad de gerne vil læse om? Men jeg kan godt se, hvad du mener med, at det måske lyder lidt sjovt. Jeg skal prøve udtrykke mig lidt klarere:

1) Sådan en kort gennemgang af hvad specialet generelt har bragt med sig af læring og udfordringer synes vi jo, vi har opsummeret i ovenstående.

2) 147 siders speciale, synes vi jo selv, rummer et hav af forskellige vinkler, man kunne forstille sig at skrive artikler ud fra ;). Nogen gange kan det blot være svært at finde den interessante nål i høstakken. Hvad kunne være spændende? Stikord kunne være: web 2.0, patientkommunikation, patientprofiler, netværk, anerkendelse, sense-making, brugerinddragelse, interaktions- og informationsbehov, den brugerdrevne sundhedssektor, online sociale dilemmaer mfl.

Af: anonym / 09.02.10

Gem
 
 
 

Lange PR søger en erfaren...

/ for 30 minutter siden

Cohn & Wolfe søger skarp,...

/ for 40 minutter siden

Mia Lind
Mia Lind har oprettet en profil på K Forum / for ca. 1 time siden

Brian Due
Sara Louise Engelhardt
Sara Louise Engelhardt har oprettet en profil på K Forum / for ca. 2 timer siden

Susan Murphy Lamprecht
Susan Murphy Lamprecht har oprettet en profil på K Forum / for ca. 3 timer siden